Investorer sværmer om danske Trustzones certifikat-forretning "Vi har afvist næsten alle i døren"

Interview: Danske Trustzone har opbygget en særdeles indbringende forretning på at udstede SSL-certifikater. Det er en forretning, som flere investorer er interesserede i, men selskabet har afvist samtlige bejlere. Der er nemlig et stort potentiale i virksomheden, der skal indfries, fortæller selskabets direktør og medstifter, Jacob Højmark Nielsen.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvorfor Trustzone har afvist næsten alle potentielle købere i døren
  • Indblik i selskabets nøgletal
  • Hvilket potentiale, der ligger i certifikat-industrien
779
4 min
De senere år har flere interesserede købere været forbi og banke på hos danske Trustzone.

Selskabet har nemlig opbygget en guldrandet forretning i certifikat-industrien, hvor der er fornuftige fremtidsudsigter.

Ejerne af Trustzone har dog måtte skuffe alle bejlerne indtil videre.

"Det har været en hel del. Men jeg kan godt afsløre, at vi har afvist næsten alle i døren. Der er vel en enkelt eller to, som vi har taget en anden samtale med," fortæller Jacob Højmark Nielsen, CEO i Trustzone, til Computerworld.

Ifølge Jacob Højmark Nielsen, der stiftede selskabet sammen med Henrik Dürr tilbage i 2004, rummer selskabet en række interessant muligheder, der skal udforskes.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura