Digitaliseringspartnerskabet har sat retningen for Danmarks digitale fremtid - men hvor er repræsentanterne fra danske SMV'er?

Der er enormt potentiale i at hæve digitaliseringen hos små og mellemstore danske virksomheder. Men har Digitaliseringspartnerskabets mange anbefalinger og visioner for den fremtidige danske digitalisering forstået SMV'ernes udfordringer og situation? "De har ikke de samme forudsætninger for at forstå højtflyvende planer og tanker," siger Lars Engbork, direktør hos e-conomic.

Artikel top billede

Lars Engbork, direktør hos e-conomic.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Sådan får vi ifølge e-conomics direktør hævet digitaliseringen hos danske SMV'er
  • Hvordan den digitale agenda skal kommunikeres over for SMV'er
  • Eksempler på gevinster som følge af en øget digitalisering hos SMV'er
825
4:15 min
Efter flere måneders arbejde fremlagde Digitaliseringspartnerskabet 1. oktober hele 46 digitaliseringstiltag, der skal danne baggrund for Danmarks fremtidige digitaliseringsstrategi.

Det er dog begrænset, hvor meget små og mellemstore danske virksomheder fylder i partnerskabets syn på den digitale udvikling af Danmark.

Det mener Lars Engbork, direktør for Visma e-conomic.

"Som repræsentation for mere end 160.000 danske SMV'er, som vi har i kundeporteføljen, stiller jeg spørgsmålstegn ved, hvor repræsentanterne for SMV’erne er i partnerskabet," siger han til Computerworld.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura