USA-valg ramt af it-problemer

Præsidentvalget i USA er endnu gang blevet ramt af problemer med de elektroniske touch screen-apparater som 45 millioner amerikanere har anvendt til at stemme. Der har manglet stemme-muligheder og skærme er frosset.

Trods forbedringer er der fortsat problemer med en del af de elektroniske stemmeapparater, som visse amerikanske delstater anvender til præsidentvalget.

De elektroniske maskiner fungerer efter touch screen-princippet, hvor en berøring på skærmen registrerer en stemme.

Indtil videre har den særlige hotline, der er etableret for at modtage opkald angående stemme-problemer, registreret mere end 1.100 fejl med apparaterne.

Fejlene tæller blandt andet frosne skærme, manglende stemme-muligheder på skærmen eller at der allerede er blevet sat kryds, når stemme-afgiveren træder ind i stemmeboksen.

Desuden har der været problemer med at tænde en række maskiner.

Omkring 45 millioner amerikanere har stemt via en touch screen-skærm, som har afløst de omstridte hulkort, som for fire år siden skabte ravage i delstaten Florida, hvor optællingen fik afgørende betydning for George W. Bush daværende sejr over demokraten Al Gore.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere