Ikea ramt af stort phishing-angreb - sender advarsel ud til medarbejdere

Ikea er lige nu kastet ind i en kamp mod ondsindede it-kriminelle, der via interne ikea-mailkonti sender mails rundt med skadelige links. Se alle detaljer om angrebet her.

Artikel top billede

Ikea kæmper lige nu med et cyberangreb, hvor it-kriminelle gennem en målrettet phishing-kampagne mod møbelforhandlerens medarbejdere, har overtaget legimime mail-kontoer.

Fra disse konti sender de cyberkriminelle skadelige dokumenter, der angriber offerets enhed med malware.

Det skriver tech-mediet BleepingComputer.

Da de stjålne konti er legitime virksomheds-mails, så er det ekstra svært at gennemskue for modtageren, at de sendte dokumenter kan være ond kode.

Ikea har nu advaret sine medarbejdere om angrebet.

"Der er et igangværende cyberangreb, som er rettet mod interne IKEA-postkasser. Andre IKEA-organisationer, leverandører og forretningspartnere er kompromitteret af det samme angreb og spreder yderligere ondsindede e-mails til personer i Inter IKEA," står der i en intern mail sendt til Ikeas medarbejdere, som BleepingComputer har fået adgang til.

Beskeden fortsættes:

"Det betyder, at angrebet kan komme via e-mail fra en, du arbejder med, fra enhver ekstern organisation, og som svar på en allerede igangværende samtale. Det er derfor svært at opdage, hvilket vi beder dig være ekstra forsigtig med."

De farlige mails indeholder tilsyneladende links med syv cifre i slutningen af URL-adressen, hvorpå de blandt andet kan kendes.

Klikker man på disse links downloader det en zip-fil med navnet "charts.zip". I denne zip ligger et ondsindet Excel-dokument, og for at tilgå filen beder programmet offeret om at klikke "Aktiver indhold" eller "Aktiver redigering".

Herfra downloader ondsindede makroer en række ocx-filer, som omdøbbes til DDL'er, og som som går i gang med at køre gennem en automatisk komando, som installerer malware.

Det er blandt andet malware som Qbot og Emotet, der er blevet set installeret på denne måde.

På grund af sværhedsgraden af ​​disse infektioner og det sandsynlige kompromittering af deres Microsoft Exchange-servere, behandler Ikea denne sikkerhedshændelse som et betydeligt cyberangreb, der potentielt kan føre til et langt mere forstyrrende angreb, lyder det.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil