Ikea ramt af stort phishing-angreb - sender advarsel ud til medarbejdere

Ikea er lige nu kastet ind i en kamp mod ondsindede it-kriminelle, der via interne ikea-mailkonti sender mails rundt med skadelige links. Se alle detaljer om angrebet her.

Artikel top billede

Ikea kæmper lige nu med et cyberangreb, hvor it-kriminelle gennem en målrettet phishing-kampagne mod møbelforhandlerens medarbejdere, har overtaget legimime mail-kontoer.

Fra disse konti sender de cyberkriminelle skadelige dokumenter, der angriber offerets enhed med malware.

Det skriver tech-mediet BleepingComputer.

Da de stjålne konti er legitime virksomheds-mails, så er det ekstra svært at gennemskue for modtageren, at de sendte dokumenter kan være ond kode.

Ikea har nu advaret sine medarbejdere om angrebet.

"Der er et igangværende cyberangreb, som er rettet mod interne IKEA-postkasser. Andre IKEA-organisationer, leverandører og forretningspartnere er kompromitteret af det samme angreb og spreder yderligere ondsindede e-mails til personer i Inter IKEA," står der i en intern mail sendt til Ikeas medarbejdere, som BleepingComputer har fået adgang til.

Beskeden fortsættes:

"Det betyder, at angrebet kan komme via e-mail fra en, du arbejder med, fra enhver ekstern organisation, og som svar på en allerede igangværende samtale. Det er derfor svært at opdage, hvilket vi beder dig være ekstra forsigtig med."

De farlige mails indeholder tilsyneladende links med syv cifre i slutningen af URL-adressen, hvorpå de blandt andet kan kendes.

Klikker man på disse links downloader det en zip-fil med navnet "charts.zip". I denne zip ligger et ondsindet Excel-dokument, og for at tilgå filen beder programmet offeret om at klikke "Aktiver indhold" eller "Aktiver redigering".

Herfra downloader ondsindede makroer en række ocx-filer, som omdøbbes til DDL'er, og som som går i gang med at køre gennem en automatisk komando, som installerer malware.

Det er blandt andet malware som Qbot og Emotet, der er blevet set installeret på denne måde.

På grund af sværhedsgraden af ​​disse infektioner og det sandsynlige kompromittering af deres Microsoft Exchange-servere, behandler Ikea denne sikkerhedshændelse som et betydeligt cyberangreb, der potentielt kan føre til et langt mere forstyrrende angreb, lyder det.

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Forsvarets Efterretningstjeneste

Driftssikker SCCM-specialist til Forsvarets Efterretningstjeneste

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Teknikere med flair for elektronik til PET's indhentningsafdeling

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S