Ikea ramt af stort phishing-angreb - sender advarsel ud til medarbejdere

Ikea er lige nu kastet ind i en kamp mod ondsindede it-kriminelle, der via interne ikea-mailkonti sender mails rundt med skadelige links. Se alle detaljer om angrebet her.

Artikel top billede

Ikea kæmper lige nu med et cyberangreb, hvor it-kriminelle gennem en målrettet phishing-kampagne mod møbelforhandlerens medarbejdere, har overtaget legimime mail-kontoer.

Fra disse konti sender de cyberkriminelle skadelige dokumenter, der angriber offerets enhed med malware.

Det skriver tech-mediet BleepingComputer.

Da de stjålne konti er legitime virksomheds-mails, så er det ekstra svært at gennemskue for modtageren, at de sendte dokumenter kan være ond kode.

Ikea har nu advaret sine medarbejdere om angrebet.

"Der er et igangværende cyberangreb, som er rettet mod interne IKEA-postkasser. Andre IKEA-organisationer, leverandører og forretningspartnere er kompromitteret af det samme angreb og spreder yderligere ondsindede e-mails til personer i Inter IKEA," står der i en intern mail sendt til Ikeas medarbejdere, som BleepingComputer har fået adgang til.

Beskeden fortsættes:

"Det betyder, at angrebet kan komme via e-mail fra en, du arbejder med, fra enhver ekstern organisation, og som svar på en allerede igangværende samtale. Det er derfor svært at opdage, hvilket vi beder dig være ekstra forsigtig med."

De farlige mails indeholder tilsyneladende links med syv cifre i slutningen af URL-adressen, hvorpå de blandt andet kan kendes.

Klikker man på disse links downloader det en zip-fil med navnet "charts.zip". I denne zip ligger et ondsindet Excel-dokument, og for at tilgå filen beder programmet offeret om at klikke "Aktiver indhold" eller "Aktiver redigering".

Herfra downloader ondsindede makroer en række ocx-filer, som omdøbbes til DDL'er, og som som går i gang med at køre gennem en automatisk komando, som installerer malware.

Det er blandt andet malware som Qbot og Emotet, der er blevet set installeret på denne måde.

På grund af sværhedsgraden af ​​disse infektioner og det sandsynlige kompromittering af deres Microsoft Exchange-servere, behandler Ikea denne sikkerhedshændelse som et betydeligt cyberangreb, der potentielt kan føre til et langt mere forstyrrende angreb, lyder det.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub