Thomas Lund-Sørensen på bagkant af Log4j: Disse to vaner bør alle organisationer indlejre i deres it-drift i 2022

Log4j har sat it-branchen på den anden ende op til jul. Tidligere Center for Cybersikkerheds chef Thomas Lund-Sørensen giver nu to faste rutiner, som alle organisationer bør notere sig i 2022.

Artikel top billede

(Foto: Kristian Granquist)

Log4j-sårbarheden skal lære organisationer at gå mere op i at få listet alle de softwarekomponenter, der eksisterer i den software, som virksomheden - offentlig eller privat - køber.

Det mener tidligere chef for FE-tjenesten Center for Cybersikkerhed, og nu konsulent og partner i den internationale rådgivningsvirksomheden Macro Advisory Partners (MAP), Thomas Lund-Sørensen.

"I disse dage kæmper mange organisationer med Log4Shell og Log4j-sårbarheden. Denne sårbarhed vil eksistere i mange år fremover på grund af den udbredte brug i OEM- og tredjepartssoftware," lyder det i et LinkedIn-opslag fra Lund-Sørensen.

Her tilkendegiver den tidligere CFCS-chef, at han har talt med flere private og offentlige myndigheder, der gennem den sidste uge har givet udtryk for, at være sikre på at have afværget Log4j-truslen.

"Problemet er – efter min mening – at det er virkelig svært at vide med sikkerhed," skriver Thomas Lund-Sørensen.

For at få denne vished, mener Thomas Lund-Sørensen, er det afgørende, at man i sin organisation har et fuldt overblik over den software, man anvender hele vejen undt i virksomheden.

"Tilføjelse til dette problem er det faktum, at dette særlige stykke programmering Log4j også kan eksistere skjult i andre dele af software, der kører på virksomheders – eller statslige – systemer. Og meget få organisationer har indsigt i, hvilke specifikke dele deres kommercielt licenserede eller OS-software er lavet af."

Dermed leverer Lund-Sørensen, to lektioner som en løftet pegefinger til de danske virksomheder og offentlige myndigheder, der bør tilføjes til to-do-listen i 2022:

For det første:

"For cybersikkerhed er det ved at blive obligatorisk at have (eller i det mindste tvivlsomt ikke at have) en omfattende og opdateret liste over al software, der kører på systemerne."

For det andet:

"Organisationer, der er offentlige eller private, skal begynde at kræve fuld viden om, hvilke softwarekomponenter der er inkluderet i den software, de kører på deres systemer - som en Software Bill of Materials (SBOM), som Biden-administrationen presser hårdt på gennem Cybersecurity and Infrastructure Security Agency."

Slutteligt ønsker Thomas Lund-Sørensen "God ferie – og fortsæt det gode arbejde til dem, der skal bruge resten af ​​året på at arbejde på Log4Shell."

I de generelle anbefalinger for at lappe huller efter Log4j-sårbarheden er at opgradere sine biblioteker til seneste version - som i skrivende stunder er 2.17.0-versionen.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S