Kosovo forbyder mining af kryptovalutaer: Kræver for meget energi

Især unge mennesker har takket være lave energipriser i Kosovo tjent gode penge på udvinding af kryptovalutaer, men stigende energipriser og en skrøbelig energiforsyning får nu landet til at tage drastiske midler i brug.

Artikel top billede

(Foto: CC licens)

Kosovo har valgt at forbyde udvinding af kryptovalutaer. Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Forbuddet sker for at begrænse energiforbruget i landet, hvor en skrøbelig energiforsyning betyder, at landets 1,9 millioner indbyggere i øjeblikket er ramt af den værste energikrise i årtier.

”Politiet vil stoppe disse aktiviteter i samarbejde med relevante institutioner, som vil hjælpe med at identificere de lokationer, hvor kryptovaluta-produktionen finder sted,” siger landets økonomi- og energiminister Artane Rizvanolli ifølge Reuters.

Ekstremt energikrævende

Det er velkendt at den såkaldte krypto-mining, der er processen til udvinding af kryptovalutaer, er ekstremt energikrævende.

Og ifølge Reuters har lave energiprisen i Kosovo hidtil betydet, at det har været en attraktiv beskæftigelse for især unge mennesker.

Men udfald i energiproduktionen på landets kulkraftværker kombineret med stigende priser på russisk gas har betydet, at landet i december måtte erklære en 60 dages undtagelsestilstand, der indebærer nedskæringer i energiforbruget samt øgede investeringer i energiimport.

Tjener gode penge

Ifølge nyhedsbureauet er det krypto-mining særligt udbredt blandt landets serbiske mindretal, hvornogle ikke anerkender Kosovo som stat og derfor nægter at betale deres elregninger.

En af landets kryptominere oplyser til Reuters, at han betaler 170 euro for elektricitet om måneden, men tjener i omegnen af 2400 euro om måneden på at mine kryptovalutaer.

Kosovo er ikke det eneste land, der har forbudet udvinding af kryptovalutaer. Lande som Kina, Egypten, Irak, Qatar, Marokko, Algerier, Tunesien, Oman og Bangladesh har også taget skridt, der skal begrænse udvindingen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra 7N A/S

    7N: Specialisterne bag Europas digitale forsvarsparathed

    Når Danmark og Europa skal ruste sig til en ny sikkerhedspolitisk virkelighed, handler det ikke længere kun om materiel og mandskab.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S