Horizon - Forbidden West anmeldelse: Robotdinosaurer i sværvægterklassen

En af Sonys mest eftertragtede efterfølgere er endelig landet og vi har været godt underholdt, trods at det ikke er blevet til meget fornyelse.

Artikel top billede

Verdenen er blevet mere varieret at udforske i efterfølgeren, om de mange forskellige områder er derfor mere interessante af gennemsøge for hemmeligeder og missioner. (Foto: Guerilla Games)

En af de mest succesfulde beslutninger Sony tog med målet for PlayStation 4, var at satse kræfterne på konsolunikke blockbusters, der på få sekunder skulle kunne vise hvorfor deres konsol var den der skulle stå under fladskærmen derhjemme. Spil som God of War, Spider-Man og The Last of Us solgte hver især millioner af konsoller, og alligevel var det Horizon: Zero Dawn som for mange viste sig at være den største og måske bedste overraskelse.

Guerilla Games havde tidligere slået deres navn fast med Killzone-serien, men Zero Dawn introducerede en helt ny og original verden, et actioneventyr i tredjeperson og en heltinde som få andre før hende.

Med stor overbevisning, præsenterede udvikleren en levende fremtidshistorie hvor robot-dinosaurer var den dominerende race, mens menneskelige stammesamfund kæmpede for overlevelse i en verden der hvor få ting var som man kendte dem. Selv hovedpersonen (Aloy) var lidt af en afstikker, der efter at være snublet over et stykke glemt teknologi, begyndte at sætte brikkerne sammen og naturligvis endte som den eneste der var i stand til at stoppe den forestående dommedag.

Det var alt sammen friskt, modigt og solidt sat sammen og Zero Dawn blev på alle kanter og leder en vaskeægte hit. Derfor er det måske heller ikke så underligt at efterfølgeren både historie- og spilmæssigt fortsætter hvor det første spil stoppede.

Trods den bombastiske afslutning på det første spil, er problemerne naturligvis flere end nogensinde før ved starten på efterfølgeren, og lige så forudsigeligt er det naturligvis også at Aloy er den eneste der kan se dem – sådan næsten da. Det kammeratskab der blev grundlaget for de bedste historiesekvenser i det første spil, anerkendes og udbygges nemlig også i efterfølgeren. Dog har Aloy udviklet sig til lidt af irriterende enspænder der øjensynligt ønsker at gøre tingene sværere for sig selv end de nødvendigvis havde behøvet at være.

Spilmæssigt er regelsættet fra det første spil blevet brugt igen, trods at det hele denne gang naturligvis er blevet udvidet. Derfor går der heller ikke lang tid før man kastes ud i en åben verden, hvorfra man med stor frihed selv vælger i hvilken rækkefølge man vil give sig i kast med de mange opgaver.

Og lad det være sagt med det samme at man ikke kommer til at kede sig grundet manglende indhold, for ikke kun har alle de personligheder man møder på sin vej en opgave de gerne vil have Aloy til at løse, verdenen selv byder også på så mange gemte genstande og hemmeligheder at der altid er noget at give sig i kast med.

Meget indhold er dog ikke nødvendigvis det samme som masser af underholdning, og som man også har oplevet det i andre spil der har forsøgt sig med en åben verden, er det langt fra alle missionerne her som har mere at byde på end en lille opgradering eller anden visuel bonus.

Forbidden West er også fantastisk vild med at smide ting efter dig som skal samles op, for at fodre det crafting system som lader dig lave nyt ammunition eller opgradere nogle af de rustninger og våben som skal til for at komme videre. At skulle bukke sig efter hver enkelt blomst, flintesten eller metallisk dingenot bliver dog trættende oplevelse, og man kunne ønske at det i stedet var blevet automatiseret så man ikke hele tiden blev hevet ud af oplevelsen.

Det kan måske lyde underligt at finde problemer i så lille en ting, men Forbidden Wests største udfordring er faktisk at udvikleren af uransagelige årsager ikke har taget sig tiden til at fikse alle de små skavanker, og i stedet synes nærmest udelukkende at have satset kræfterne andetsteds.

Derfor oplever undertegnede kameraproblemer der gjorde det umuligt at se hvad der skete, situationer hvor hovedpersonen sad fast i verdenen og figurer, samt effekter som pludseligt forsvandt. Animationen af Aloy selv er også overraskende stiv fra tid til anden, og så er det skuffende at opleve hvordan Guerilla stadig ikke har været i stand til at fintune kontrollen bedre end i det første spil, hvilket betyder at man ofte tvinges til en voldsom gang finger-mikado for at aktivere specifikke funktioner.

Ingen af disse småproblemer ændrer ved at Horizon: Forbidden West er en imponerende oplevelse der særligt visuelt er sat godt sammen. Men fordi forløberen var så imponerende da det udkom, er det svært ikke at være en smule ærgerlig over at der ikke er blevet brugt flere kræfter på at findpudse skavankerne og tilføje mere originalitet til det hele.

Var man fan af det første eventyr og har man blot ventet på mere, er der ikke nogen vej uden om Horizon: Forbidden West og trods det kunne have været bedre, forsætter Sony ufortrødent med at imponere med sine blockbusters.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Se alle vores events inden for it

AP Pension

Løsningsarkitekt

Københavnsområdet

Weilbach A/S

Head of Operations Support

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S