Svindlere har fundet helt nyt iPhone-trick: Bruger denne app til at installere skadelig software

It-kriminelle er begyndt at udnytte Apples Testflight-platform til at installere skadelige og falske apps på brugernes telefoner.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Det har altid været svært for it-kriminelle svindere at få installeret skadelige apps på Apples iPhones, fordi alle apps skal gennem en godkendelsesproces i Apples App Store.

Men nogle svindlere er begyndt at omgå den proces ved at anvende Apples TestFlight-platform.

Det skriver sikkerhedsfirmaet Sophos på sin hjemmeside.

Kan invitere 10.000

Platformen bruges af app-udviklere, når beta-testere skal have mulighed for at teste apps, som er under udvikling og endnu ikke er landet i App Store.

Det er muligt at invitere op mod 10.000 testpersoner uden om App Store via Testflight, men det kræver at brugerne har Apples Testflight-app installeret.

Tricket er ifølge Sophos blevet brugt som led i en svindelkampagnen, der hedder Cryptoroom, der forsøger, at få folk til at installere skadelige kryptovaluta-apps.

Som led i svindelnummeret er ofrene blevet instrueret i at installere, hvad de troede var den japanske krypto-app BTCBOX, mens folk også er blevet snydt til at installere en app, som de troede tilhørte krypto-udvindingsfirmaet BitFury.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen