Svindlere har fundet helt nyt iPhone-trick: Bruger denne app til at installere skadelig software

It-kriminelle er begyndt at udnytte Apples Testflight-platform til at installere skadelige og falske apps på brugernes telefoner.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Det har altid været svært for it-kriminelle svindere at få installeret skadelige apps på Apples iPhones, fordi alle apps skal gennem en godkendelsesproces i Apples App Store.

Men nogle svindlere er begyndt at omgå den proces ved at anvende Apples TestFlight-platform.

Det skriver sikkerhedsfirmaet Sophos på sin hjemmeside.

Kan invitere 10.000

Platformen bruges af app-udviklere, når beta-testere skal have mulighed for at teste apps, som er under udvikling og endnu ikke er landet i App Store.

Det er muligt at invitere op mod 10.000 testpersoner uden om App Store via Testflight, men det kræver at brugerne har Apples Testflight-app installeret.

Tricket er ifølge Sophos blevet brugt som led i en svindelkampagnen, der hedder Cryptoroom, der forsøger, at få folk til at installere skadelige kryptovaluta-apps.

Som led i svindelnummeret er ofrene blevet instrueret i at installere, hvad de troede var den japanske krypto-app BTCBOX, mens folk også er blevet snydt til at installere en app, som de troede tilhørte krypto-udvindingsfirmaet BitFury.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse