Efter omfattende spyware-angreb med kontroversiel software: Nu vil Apple advare brugere, der har har været ramt

Det israelske firma NSO Group står bag den omstridte Pegasus-software, der har udnyttet svagheder i Apples software, og er blevet anvendt til at spionere på systemkritikere, journalister og politikere. Nu vil Apple informere alle de bruger, som selskabet ved er blevet ramt.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Tidligere på året kom det frem, at en række højtplacerede statslige sikkerhedsfolk i lande, der er allieret med USA, har været mål for angreb med den brygtede Pegasus-software, som er udviklet af israelske NSO Group.

NSO Group har blandt andet udført angrebet ved at udnytte en sårbarhed i Apples iPhones, der er blevet døbt Forcedentry.

Nu oplyser Apple i en pressemeddelelse, at selskabet vil informere ofrene om, at de er blevet kompromitteret med softwaren, hvis selskabet får kendskab til det.

“Apple vil informere den lille gruppe af brugere, som det er opdaget, har været mål for Forcedentry. Hver gang Apple opdager aktivitet, der er konsistent med statssponsererede angreb, vil Apple informere ramte brugere,” lyder det i en pressemeddelelse fra Apple.

Udnytter nuldagssårbarhed

Pegasus-software kan hjælpe kunderne med at få adgang til indhold på iPhones ved blandt andet at udnytte såkaldte nuldagssårbarheder i Apples software.

Softwaren bliver blandt andet solgt til sikkerhedstjenester, som har et ønske om at få adgang til indhold på telefoner hos personer, som de overvåger.

Men ifølge afsløringer i både Guardian og Washington Post er NSO Groups software ikke kun blevet brugt af demokratiske stater, men har også været populær blandt autoritære regimer, som har anvendt det til at overvåge dissidenter, kritiske journalister og politiske modstandere.

I nogle tilfælde har ofrene end ikke behøvet at klikke på noget eller aktivt indstallere softwaren for at blive inficeret. I stedet er det sket ved et såkaldt noclickangreb, hvor en svaghed i Apples iMessage-app, har gjort det muligt muligt at få adgang til telefonen.

Kan få mikrofon-adgang

Det er blandt andet kommet frem, at 1.400 embedsfolk, journalister og politiske dissidenter i 2019 blev udsat for et angreb via WhatsApp via NSO Groups Pegasus-software.

Med Pegasus-softwaren er det muligt at udføre omfattende spionage mod offeret, og ifølge Guaridan gør softwaren det eksempelvis muligt at få adgang til tekst-beskeder, billeder og GPS-data på både iPhone og Android-enheder.

Værktøjet skulle ifølge The Guardian også gøre det muligt at optage opkald samt aktivere telefonens mikrofon uden, at ejeren opdager det.

Apple oplyser, at selskabet har lappet de svagheder, som selskabet har kendskab til, og derudover har Apple også opgraderet sikkerheden i iOS 15.

Som Computerworld har beskrevet i dagens morgen-briefing har Apple desuden valgt at lægge sag an mod NSO Group.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS