Loggede ind i e-Boks - og fik straks adgang til anden brugers konto

En bruger af selvbetjeningsløsningen e-Boks Express oplevede af to omgange ved login, at han kom direkte ind på en anden brugers profil. Dette it-koks får nu Datatilsynet til at udtale kritik af e-Boks, selvom fejlen oprindeligt opstod hos Nets.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Da en bruger af e-Boks Express i marts sidste år loggede ind på tjenesten, kom han i stedet direkte ind på en anden brugers profil.

Denne it-mæssige bommert udløser nu kritik fra Datatilsynet, der indledte en undersøgelse af e-Boks tilbage i april 2021, oplyser myndigheden i en meddelelse.

På e-Boks Express kan virksomheder sende beskeder og dokumenter via en selvbetjeningsløsning.

Ifølge Datatilsynet skulle der være tale om en fejl i Nets' opsætning af brugervalideringen af NemID, hvilket udløste fejlen.

Det medførte, at når en bruger tilgik e-Boks Express ved at logge på med NemID Erhverv/NemID medarbejdersignatur med nøglekort, kunne der etableres adgang til andre virksomheders oplysninger og oplysninger om sendte dokumenter, lyder det.

Selvom fejlen angiveligt opstod hos Nets, så udtaler Datatilsynet stadig kritik af e-Boks, da:

"E-Boks ikke havde levet op til kravet om passende sikkerhedsforanstaltninger, fordi e-Boks ikke havde testet alle relevante brugsscenarier ved login i e-Boks Express."

Fejlen berørte kun et "begrænset antal brugere"

Datatilsynet argumenterer derfor for, at e-Boks burde have opdaget fejlen med, at e-Boks Express gav adgang til andre brugeres data gennem tests af systemet.

Dette har altså fået Datatilsynet til at udtale kritik af e-Boks' behandling af personoplysninger, der ikke er sket i overensstemmelse med reglerne i databeskyttelsesforordningen.

Selve fejlen relaterede sig alene til brug af nøglekort, lyder det. e-Boks har senere oplyst, at virksomheden har været i dialog med Nets', der har bekræftet, at fejlen i opsætningen er blevet rettet.

Nets har ligeledes fortalt Datatilsynet, at fejlen kun omhandlede personer, der brugte NemID-nøglekort samtidig med e-Boks Express-løsningen. Det var derfor ikke en generel fejl hos NemID, og derfor berørte fejlen kun et mindre antal brugere, lyder det.

Login beskytter ikke nødvendigvis data

Datatilsynet blev bekendt med sikkerhedsproblemet i april sidste år, hvorefter myndigheden indledte en undersøgelse af egen drift.

Datamyndigheden tilføjer i meddelelsen, at login i udgangspunktet ikke beskytter data, hvis det er sat forkert op.

"Afgørelsen illustrerer blandt andet, at login – uanset at det er med NemID – ikke beskytter data, hvis rettighederne, som brugeren får efter login, ikke er korrekte," tilføjer Datatilsynet.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    Product Owner – AI-First Property Management

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Data engineer til PET

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Fra teknolog til strateg: IT-ledelse i en AI- og forretningsdrevet virkelighed

    Hvordan tager du ejerskab over strategi, ledelse og teknologi i en AI-drevet virkelighed? På konferencen møder du frontløbere, der transformerer IT fra servicefunktion til strategisk enabler for forretningen med fokus på cloud, sikkerhed, AI-etik...

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job