Loggede ind i e-Boks - og fik straks adgang til anden brugers konto

En bruger af selvbetjeningsløsningen e-Boks Express oplevede af to omgange ved login, at han kom direkte ind på en anden brugers profil. Dette it-koks får nu Datatilsynet til at udtale kritik af e-Boks, selvom fejlen oprindeligt opstod hos Nets.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Da en bruger af e-Boks Express i marts sidste år loggede ind på tjenesten, kom han i stedet direkte ind på en anden brugers profil.

Denne it-mæssige bommert udløser nu kritik fra Datatilsynet, der indledte en undersøgelse af e-Boks tilbage i april 2021, oplyser myndigheden i en meddelelse.

På e-Boks Express kan virksomheder sende beskeder og dokumenter via en selvbetjeningsløsning.

Ifølge Datatilsynet skulle der være tale om en fejl i Nets' opsætning af brugervalideringen af NemID, hvilket udløste fejlen.

Det medførte, at når en bruger tilgik e-Boks Express ved at logge på med NemID Erhverv/NemID medarbejdersignatur med nøglekort, kunne der etableres adgang til andre virksomheders oplysninger og oplysninger om sendte dokumenter, lyder det.

Selvom fejlen angiveligt opstod hos Nets, så udtaler Datatilsynet stadig kritik af e-Boks, da:

"E-Boks ikke havde levet op til kravet om passende sikkerhedsforanstaltninger, fordi e-Boks ikke havde testet alle relevante brugsscenarier ved login i e-Boks Express."

Fejlen berørte kun et "begrænset antal brugere"

Datatilsynet argumenterer derfor for, at e-Boks burde have opdaget fejlen med, at e-Boks Express gav adgang til andre brugeres data gennem tests af systemet.

Dette har altså fået Datatilsynet til at udtale kritik af e-Boks' behandling af personoplysninger, der ikke er sket i overensstemmelse med reglerne i databeskyttelsesforordningen.

Selve fejlen relaterede sig alene til brug af nøglekort, lyder det. e-Boks har senere oplyst, at virksomheden har været i dialog med Nets', der har bekræftet, at fejlen i opsætningen er blevet rettet.

Nets har ligeledes fortalt Datatilsynet, at fejlen kun omhandlede personer, der brugte NemID-nøglekort samtidig med e-Boks Express-løsningen. Det var derfor ikke en generel fejl hos NemID, og derfor berørte fejlen kun et mindre antal brugere, lyder det.

Login beskytter ikke nødvendigvis data

Datatilsynet blev bekendt med sikkerhedsproblemet i april sidste år, hvorefter myndigheden indledte en undersøgelse af egen drift.

Datamyndigheden tilføjer i meddelelsen, at login i udgangspunktet ikke beskytter data, hvis det er sat forkert op.

"Afgørelsen illustrerer blandt andet, at login – uanset at det er med NemID – ikke beskytter data, hvis rettighederne, som brugeren får efter login, ikke er korrekte," tilføjer Datatilsynet.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS