Loggede ind i e-Boks - og fik straks adgang til anden brugers konto

En bruger af selvbetjeningsløsningen e-Boks Express oplevede af to omgange ved login, at han kom direkte ind på en anden brugers profil. Dette it-koks får nu Datatilsynet til at udtale kritik af e-Boks, selvom fejlen oprindeligt opstod hos Nets.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Da en bruger af e-Boks Express i marts sidste år loggede ind på tjenesten, kom han i stedet direkte ind på en anden brugers profil.

Denne it-mæssige bommert udløser nu kritik fra Datatilsynet, der indledte en undersøgelse af e-Boks tilbage i april 2021, oplyser myndigheden i en meddelelse.

På e-Boks Express kan virksomheder sende beskeder og dokumenter via en selvbetjeningsløsning.

Ifølge Datatilsynet skulle der være tale om en fejl i Nets' opsætning af brugervalideringen af NemID, hvilket udløste fejlen.

Det medførte, at når en bruger tilgik e-Boks Express ved at logge på med NemID Erhverv/NemID medarbejdersignatur med nøglekort, kunne der etableres adgang til andre virksomheders oplysninger og oplysninger om sendte dokumenter, lyder det.

Selvom fejlen angiveligt opstod hos Nets, så udtaler Datatilsynet stadig kritik af e-Boks, da:

"E-Boks ikke havde levet op til kravet om passende sikkerhedsforanstaltninger, fordi e-Boks ikke havde testet alle relevante brugsscenarier ved login i e-Boks Express."

Fejlen berørte kun et "begrænset antal brugere"

Datatilsynet argumenterer derfor for, at e-Boks burde have opdaget fejlen med, at e-Boks Express gav adgang til andre brugeres data gennem tests af systemet.

Dette har altså fået Datatilsynet til at udtale kritik af e-Boks' behandling af personoplysninger, der ikke er sket i overensstemmelse med reglerne i databeskyttelsesforordningen.

Selve fejlen relaterede sig alene til brug af nøglekort, lyder det. e-Boks har senere oplyst, at virksomheden har været i dialog med Nets', der har bekræftet, at fejlen i opsætningen er blevet rettet.

Nets har ligeledes fortalt Datatilsynet, at fejlen kun omhandlede personer, der brugte NemID-nøglekort samtidig med e-Boks Express-løsningen. Det var derfor ikke en generel fejl hos NemID, og derfor berørte fejlen kun et mindre antal brugere, lyder det.

Login beskytter ikke nødvendigvis data

Datatilsynet blev bekendt med sikkerhedsproblemet i april sidste år, hvorefter myndigheden indledte en undersøgelse af egen drift.

Datamyndigheden tilføjer i meddelelsen, at login i udgangspunktet ikke beskytter data, hvis det er sat forkert op.

"Afgørelsen illustrerer blandt andet, at login – uanset at det er med NemID – ikke beskytter data, hvis rettighederne, som brugeren får efter login, ikke er korrekte," tilføjer Datatilsynet.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S