Loggede ind i e-Boks - og fik straks adgang til anden brugers konto

En bruger af selvbetjeningsløsningen e-Boks Express oplevede af to omgange ved login, at han kom direkte ind på en anden brugers profil. Dette it-koks får nu Datatilsynet til at udtale kritik af e-Boks, selvom fejlen oprindeligt opstod hos Nets.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Da en bruger af e-Boks Express i marts sidste år loggede ind på tjenesten, kom han i stedet direkte ind på en anden brugers profil.

Denne it-mæssige bommert udløser nu kritik fra Datatilsynet, der indledte en undersøgelse af e-Boks tilbage i april 2021, oplyser myndigheden i en meddelelse.

På e-Boks Express kan virksomheder sende beskeder og dokumenter via en selvbetjeningsløsning.

Ifølge Datatilsynet skulle der være tale om en fejl i Nets' opsætning af brugervalideringen af NemID, hvilket udløste fejlen.

Det medførte, at når en bruger tilgik e-Boks Express ved at logge på med NemID Erhverv/NemID medarbejdersignatur med nøglekort, kunne der etableres adgang til andre virksomheders oplysninger og oplysninger om sendte dokumenter, lyder det.

Selvom fejlen angiveligt opstod hos Nets, så udtaler Datatilsynet stadig kritik af e-Boks, da:

"E-Boks ikke havde levet op til kravet om passende sikkerhedsforanstaltninger, fordi e-Boks ikke havde testet alle relevante brugsscenarier ved login i e-Boks Express."

Fejlen berørte kun et "begrænset antal brugere"

Datatilsynet argumenterer derfor for, at e-Boks burde have opdaget fejlen med, at e-Boks Express gav adgang til andre brugeres data gennem tests af systemet.

Dette har altså fået Datatilsynet til at udtale kritik af e-Boks' behandling af personoplysninger, der ikke er sket i overensstemmelse med reglerne i databeskyttelsesforordningen.

Selve fejlen relaterede sig alene til brug af nøglekort, lyder det. e-Boks har senere oplyst, at virksomheden har været i dialog med Nets', der har bekræftet, at fejlen i opsætningen er blevet rettet.

Nets har ligeledes fortalt Datatilsynet, at fejlen kun omhandlede personer, der brugte NemID-nøglekort samtidig med e-Boks Express-løsningen. Det var derfor ikke en generel fejl hos NemID, og derfor berørte fejlen kun et mindre antal brugere, lyder det.

Login beskytter ikke nødvendigvis data

Datatilsynet blev bekendt med sikkerhedsproblemet i april sidste år, hvorefter myndigheden indledte en undersøgelse af egen drift.

Datamyndigheden tilføjer i meddelelsen, at login i udgangspunktet ikke beskytter data, hvis det er sat forkert op.

"Afgørelsen illustrerer blandt andet, at login – uanset at det er med NemID – ikke beskytter data, hvis rettighederne, som brugeren får efter login, ikke er korrekte," tilføjer Datatilsynet.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,