HP hiver checkhæftet frem – vil købe Jabra-konkurrent i tocifret milliardhandel

HP vil købe selskabet Poly, som er direkte konkurrent til det GN-ejede selskab Jabra. Der er tale om en handel i milliardklassen.

Artikel top billede

(Foto: Jens Holm)

It-selskabet HP har mandag annonceret et ønske om at købe lyd- og videoenheds-producenten Poly for 1,7 milliarder dollar – hvilket svarer til 11,5 milliarder kroner.

Det skriver Reuters.

Inklusive gæld er handelen vurderet til 22,3 milliarder, skriver mediet.

Handelen sker, da HP vil kapitalisere yderligere på den store mængde hybridarbejde på arbejdsmarkedet.

"Opblomstringen af hybridkontoret skaber en gang i en generation mulighed for at omdefinere den måde, arbejdet udføres på," udtaler HP’s administrerende direktør Enrique Lores ifølge mediet.

Det er forventningen, at handelen går igennem i slutningen af året.

Poly, som tidligere hed Plantronics og blandt andet laver høretelefoner, er en direkte konkurrent til det danske selskab Jabra, som er ejet af GN Store Nord.

Ifølge Reuters er Poly forpligtet til at betale 446 millioner kroner, hvis aftalen opsiges.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Køge Kommune

Specialist i Informationssikkerhed

Region Sjælland

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Contract manager til it-området i Udlændingestyrelsen

Region Sjælland

PlanBørnefonden

Digital Solutions Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura