Ugen i tech: Nu kommer Polestar 3: Svensk-kinesisk performance SUV der kan køre 600 km / Nu vil Ikea til at fremstille pladespillere / Spanske 'UrbanRebel er en by-GTI med strøm i

Ugen i tech: Nu kommer Polestar 3: Svensk-kinesisk performance SUV der kan køre 600 km / Nu vil Ikea til at fremstille pladespillere / Spanske 'UrbanRebel er en by-GTI med strøm i

Artikel top billede

(Foto: Polestar)

Nu kommer Polestar 3: Svensk-kinesisk performance SUV der kan køre 600 km

Det svensk-kinesisk bilmærke med Volvo-rødder bliver nu en tredje model i programmet rigere.

Selskabets nye bil hedder ganske enkelt Polestar 3 og er endnu en rendyrket elbil i lighed med Polestar 2.

Her satses dog på et større og mere muskuløst og futuristisk udtryk end i selskabets tidligere modeller, som designmæssigt har lænet sig tæt op af Volvos biler.

Ligesom med Polestar 2 vil der bydes på rigelige kræfter via en motor til hver aksel, mens der loves en rækkevidde på over 600 kilometer efter WLTP normen.

Polestar 3 forventes at få fremstillingsdebut i begyndelsen af 2023, hvor den vil blive samlet i USA og Kina.

Nu vil Ikea til at fremstille pladespillere

Den svenske møbelfabrikant har igennem længere tid været indstillet på at levere andet end blot møbler til hjemmet, med sin stadigt ekspanderende serie af hvidevarer og elektronik til hjemmet.

Nyeste skud fra den svenske stamme er dog en uventet satsning fra selskabet, som nu springer ud som pladespiller-producent.

Selskabets nye kreation hedder ’Obegränsad’ og bliver altså en pladespiller der skal debutere i selskabets butikker i efteråret 2022.

Ud over at afspille de analoge musik-format vil Obegränsad, byde på et design og en lydprofil udviklet i samarbejde med techno-gruppen Swedish House Mafia. LP-afspilleren vil blive drevet via USB og have en indbygget forforstærker, som vil fungere via kabel med blandt andet selskabets Eneby-højttalere.

Ubegränsad bliver en del af en større serie som også vil tælle en lænestol og et skrivebord.

Spanske 'UrbanRebel er en by-GTI med strøm i

Eldrevne bybiler har ofte været tiltænkt snusfornuftige segmenter såsom kommunale hjemmehjælpere, hvor et hårdtpumpet ydre og godt med hestekræfter er blandt de sidste prioriteter.

Ikke desto mindre er spanske Seats frække søsterselskab, Cupra, nu ude med et iltert bud på en gaderacer til bybilledet: Cupra UrbanRebel.

Her diskes op med et steroid-pumpet ydre parret op med en eldreven platform på 226 heste, der kan ekspedere kareten fra 0 til 100 på under syv sekunder.

Til trods for relativt beskedne dimensioner på en smule over fire meter, er der fundet plads til et batteri, som giver op til 440 kilometers rækkevidde, lyder det. Bilen vil med al sandsynlighed dele platform med VW’s søstermodel ID.Life, som får et 57 kWH batteri ombord.

Som med ID.Life vil der skulle ventes lidt på bilen, som først bliver kommercialiseret en gang i 2025.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job