Ugen i tech: Nu kommer Polestar 3: Svensk-kinesisk performance SUV der kan køre 600 km / Nu vil Ikea til at fremstille pladespillere / Spanske 'UrbanRebel er en by-GTI med strøm i

Ugen i tech: Nu kommer Polestar 3: Svensk-kinesisk performance SUV der kan køre 600 km / Nu vil Ikea til at fremstille pladespillere / Spanske 'UrbanRebel er en by-GTI med strøm i

Artikel top billede

(Foto: Polestar)

Nu kommer Polestar 3: Svensk-kinesisk performance SUV der kan køre 600 km

Det svensk-kinesisk bilmærke med Volvo-rødder bliver nu en tredje model i programmet rigere.

Selskabets nye bil hedder ganske enkelt Polestar 3 og er endnu en rendyrket elbil i lighed med Polestar 2.

Her satses dog på et større og mere muskuløst og futuristisk udtryk end i selskabets tidligere modeller, som designmæssigt har lænet sig tæt op af Volvos biler.

Ligesom med Polestar 2 vil der bydes på rigelige kræfter via en motor til hver aksel, mens der loves en rækkevidde på over 600 kilometer efter WLTP normen.

Polestar 3 forventes at få fremstillingsdebut i begyndelsen af 2023, hvor den vil blive samlet i USA og Kina.

Nu vil Ikea til at fremstille pladespillere

Den svenske møbelfabrikant har igennem længere tid været indstillet på at levere andet end blot møbler til hjemmet, med sin stadigt ekspanderende serie af hvidevarer og elektronik til hjemmet.

Nyeste skud fra den svenske stamme er dog en uventet satsning fra selskabet, som nu springer ud som pladespiller-producent.

Selskabets nye kreation hedder ’Obegränsad’ og bliver altså en pladespiller der skal debutere i selskabets butikker i efteråret 2022.

Ud over at afspille de analoge musik-format vil Obegränsad, byde på et design og en lydprofil udviklet i samarbejde med techno-gruppen Swedish House Mafia. LP-afspilleren vil blive drevet via USB og have en indbygget forforstærker, som vil fungere via kabel med blandt andet selskabets Eneby-højttalere.

Ubegränsad bliver en del af en større serie som også vil tælle en lænestol og et skrivebord.

Spanske 'UrbanRebel er en by-GTI med strøm i

Eldrevne bybiler har ofte været tiltænkt snusfornuftige segmenter såsom kommunale hjemmehjælpere, hvor et hårdtpumpet ydre og godt med hestekræfter er blandt de sidste prioriteter.

Ikke desto mindre er spanske Seats frække søsterselskab, Cupra, nu ude med et iltert bud på en gaderacer til bybilledet: Cupra UrbanRebel.

Her diskes op med et steroid-pumpet ydre parret op med en eldreven platform på 226 heste, der kan ekspedere kareten fra 0 til 100 på under syv sekunder.

Til trods for relativt beskedne dimensioner på en smule over fire meter, er der fundet plads til et batteri, som giver op til 440 kilometers rækkevidde, lyder det. Bilen vil med al sandsynlighed dele platform med VW’s søstermodel ID.Life, som får et 57 kWH batteri ombord.

Som med ID.Life vil der skulle ventes lidt på bilen, som først bliver kommercialiseret en gang i 2025.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)