Opgradering sender 80.000 stats-pc'er i sort

Den britiske arbejdsmarkeds- og pensionsstyrelse har oplevet et massivt nedbrud i sit netværk med omkring 100.000 pc'er. Microsoft og EDS har outsourcing-kontrakten, og nedbruddet er det seneste i en række offentlige britiske it-skandaler.

Den britiske styrelse for arbejde og pensioner blev ramt af et massivt systemnedbrud i sidste uge i forbindelse med en rutine-opgradering. Det skriver Cnet.

Det betød, at 80.000 computere i den omfattende organisation med op mod 100.000 pc-arbejdspladser gik i sort.

Hos Microsoft og EDS, som driver systemerne, var man ikke i stand til at give et bud på, hvad der gik galt.

Ved denne uges start var der dog igen fuld drift.

Alligevel har chefen for styrelsen bedt om en intern undersøgelse af Microsoft og EDS? rolle i sagen. Driftsaftalen har ifølge den britiske avis The Guardian en værdi af 21 milliarder kroner.

Nedbruddet er blot det seneste i en række af meget omtalte teknologi-svigt i den offentlige sektor i Storbritannien, som i stor stil har udliciteret driften, skriver Cnet.

It-konsulenthuset Avanade, som er navnet på en joint venture på outsourcingområdet mellem Microsoft og konsulenthuset Accenture, advarer om, at flere problemer kan følge som konsekvens af, at en del virksomheder og institutioner i landet har travlt med at flytte sig fra Windows NT 4.0-platformen.

Denne platform vil snart ikke længere blive supporteret af Microsoft.

Annonceindlæg fra Computerworld

AI-agenterne kommer vrimlende

Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics