Verdens mest udbredte password-manager hacket: Cyberkriminelle har hugget kildekoden

Verdens nok mest udbredte password-manager, LastPass, er blevet hacket.

Artikel top billede

(Foto: istockphoto.com)

Selskabet bag en af verdens mest udbredte password-håndterings-løsninger, LastPass, er blevet hacket.

LastPass anvendes til at håndtere det virvar af adgangskoder, som de fleste af os tumler med i vores digitale liv, og det gør den så godt, at op mod 33 millioner brugere verden over i dag anvender løsningen.

Ifølge selskabet er det lykkes hackerne at få adgang til både kildekode og andre system-data, som er blevet stjålet.

Ifølge selskabet har hackerne ikke haft adgang til kunde-data eller den for selskabet helt vitale krypterede password-database, som brugerne anvender til at lagre deres adgangskoder i.

LastPass meddeler, at hackerne har fået adgang til systemerne via en kompromitteret udvikler-konto.

Herigennem har hackerne fået adgang til kildekoden og det, som LastPass kalder for ‘propreitær teknisk information’ - altså beskyttede og forretningsvitale oplysninger om teknologier, som LastPass anvender.

Selskabet har ikke identificeret driftsforstyrrelser eller lignende.

“Vores løsninger og services kører som normalt,” meddeler LastPass.

Selskabet sætter nu ekstra kræfter ind på at få klarlagt forløbet. Det sker i samarbejde med et ‘førende cybersikkerheds-selskab,” lyder det fra LastPass.

CEO Karim Toubaa har i forbindelse med hacket udsendt en Q&A, hvor han forsøger at forklare, at hacket ikke har nogen betydning for de 33 millioner brugere og håndteringen af deres passwords.

Den finder du her.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Akademikernes A-kasse

    Udvikler til AI-platform i Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger leder til Lokal IT Servicecenter i Holstebro

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College