Verdens mest udbredte password-manager hacket: Cyberkriminelle har hugget kildekoden

Verdens nok mest udbredte password-manager, LastPass, er blevet hacket.

Artikel top billede

(Foto: istockphoto.com)

Selskabet bag en af verdens mest udbredte password-håndterings-løsninger, LastPass, er blevet hacket.

LastPass anvendes til at håndtere det virvar af adgangskoder, som de fleste af os tumler med i vores digitale liv, og det gør den så godt, at op mod 33 millioner brugere verden over i dag anvender løsningen.

Ifølge selskabet er det lykkes hackerne at få adgang til både kildekode og andre system-data, som er blevet stjålet.

Ifølge selskabet har hackerne ikke haft adgang til kunde-data eller den for selskabet helt vitale krypterede password-database, som brugerne anvender til at lagre deres adgangskoder i.

LastPass meddeler, at hackerne har fået adgang til systemerne via en kompromitteret udvikler-konto.

Herigennem har hackerne fået adgang til kildekoden og det, som LastPass kalder for ‘propreitær teknisk information’ - altså beskyttede og forretningsvitale oplysninger om teknologier, som LastPass anvender.

Selskabet har ikke identificeret driftsforstyrrelser eller lignende.

“Vores løsninger og services kører som normalt,” meddeler LastPass.

Selskabet sætter nu ekstra kræfter ind på at få klarlagt forløbet. Det sker i samarbejde med et ‘førende cybersikkerheds-selskab,” lyder det fra LastPass.

CEO Karim Toubaa har i forbindelse med hacket udsendt en Q&A, hvor han forsøger at forklare, at hacket ikke har nogen betydning for de 33 millioner brugere og håndteringen af deres passwords.

Den finder du her.

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen