Har cloud-computing et kæmpestort compliance-problem?

Podcast: Er compliance-fokusset skudt helt ud af proportioner? CISO Henning Mortensen og Microsoft-direktør Ole Kjeldsen stiller i stort dobbeltinterview skarpt på de aktuelle udfordringer med cloud-løsningerne.

Artikel top billede

Et kreditkort og en god internetforbindelse. Det er alt. Og så har du med ét slag adgang til uendelige computerkræfter og smarte programmer – alt sammen uden at du skal investere i køleanlæg, 1.000-vis af processorer eller have teknikere rendende hele tiden.

Bagsiden er selvfølgelig at dine eller dine kunders data skal placeres et sted. Et sted hvor jura og eventuelle rettigheder ofte er radikalt anderledes end hvad der gælder i Danmark eller i EU.

Og lægger du data der så kommer du ikke bare på Datatilsynets sorte liste, men kan risikere bøder, dårlig presse og alle de andre ting som giver direktører tics.

Desværre er hele balladen er relativ uklar og det er mest af alt jurister som synes det er fedt.

Men heldigvis er der to skarpe eksperter i denne episode som kan hjælpe med at kortlægge udfordringerne:

- Henning Mortensen, CISO hos Brødrene A&O Johansen og ildsjæl når det kommer til compliance, regler og it-sikkerhed – og sidder samtidig som formand for Rådet for Digital Sikkerhed.

- Ole Kjeldsen, direktør for Teknologi og Sikkerhed hos Microsoft Danmark og medlem af bestyrelsen for Rådet for Digital Sikkerhed.

Husk du kan abonnere på Cyberjunglen på iTunes (link), Spotify (link) eller RSS (link)

Virksomheder, privatlivet og selve demokratiet er under angreb online. I podcasten Cyberjunglen går Computerworld og Rådet for Digital Sikkerhed sammen med en række eksperter bag om truslerne, lovgivningen og teknologier for at forstå og forklare de aktuelle trusler, dilemmaer og debatter inden for informationssikkerhed.

I de kommende episoder kan du blandt andet høre om krigen i Ukraine, udfordringerne med cloud og compliance, den omfattende logning af danske borgere og om kunstig intelligens og de etiske overvejelser, der følger med.

Vi hører meget gerne, hvad du syntes om den konkrete episode. Så tøv ikke med at sende en mail til lja@cw.dk med din feedback.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialister til WAN, Routing og Switching

Nordjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S