Det er dit privatliv – og du burde tage det meget mere alvorligt

Cyberjunglen: Moderne biler, el-målere, styresystemer og alt for mange apps kræver at du samtykker til at dele alt for mange data. Derfor er ansvaret dit indtil EU og domstolene får sat en streg i sandet. Men det kommer til at tage år.

Artikel top billede

Dit ansigt bliver genkendt, din bils nummerplade bliver fotograferet og alle data om dine telefonopkald bliver gemt.

Du bliver sporet, logget og tracket. Og de data og deres konklusioner bliver brugt kommercielt, politisk og af både politi og efterretningstjenester på måder som ville overgå din fantasi – hvis du ellers havde indblik i det.

Og imens klikker du accept, videre, næste igen og igen mens du samtykker til alt det med småt. Fordi det er nemmere og fordi du ikke har noget at skjule.

Tænk grundigere over det

Men det burde tænke grundigere over, siger dagens to eksperter.

For det er dit privatliv – og du burde tage det meget mere alvorligt. Og du burde være meget mere opmærksom og tænke mere over hver gang nogen tager det fra dig.

Så for at give dig og dit privatliv en opsang er der to eksperter med i studiet. De er:

- Anette Høyrup, chefjurist hos Forbrugerrådet Tænk hvor hun blandt andet beskæftiger sig med persondatabeskyttelse og markedsføring på nettet. Og så er Anette næstformand for Rådet for Digital Sikkerhed

- Henning Mortensen, CISO og dermed chef for cybersikkerheden hos Brødrene A&O Johansen og formand for Rådet for Digital Sikkerhed

Vært er Lars Jacobsen, chefredaktør på Computerworld.

Husk du kan abonnere på Cyberjunglen på iTunes (link), Spotify (link) eller RSS (link)

Virksomheder, privatlivet og selve demokratiet er under angreb online. I podcasten Cyberjunglen går Computerworld og Rådet for Digital Sikkerhed sammen med en række eksperter bag om truslerne, lovgivningen og teknologier for at forstå og forklare de aktuelle trusler, dilemmaer og debatter inden for informationssikkerhed.

I de kommende episoder kan du blandt andet høre om krigen i Ukraine, udfordringerne med cloud og compliance, den omfattende logning af danske borgere og om kunstig intelligens og de etiske overvejelser, der følger med.

Vi hører meget gerne, hvad du syntes om den konkrete episode. Så tøv ikke med at sende en mail til lja@cw.dk med din feedback.

Du kan også finde andre episoder her:

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS