Alle frygtede russernes store cyberhær - men hvor er den henne?

Cyberjunglen: Alle frygtede russernes store cyberhær, som kunne lægge både Ukraine og de allierede ned. Så slemt er det heldigvis ikke gået - heller ikke selvom både Ukraine og danske virksomheder har oplevet angreb. Få to eksperters vurdering af den russiske trussel her.

Artikel top billede

Bedst som vi troede, at fremtidens krige ville indledes i cyberspace, angreb Rusland uprovokeret Ukraine på helt traditionel vis sidst i februar.

Siden har vi set smarte våben, forbruger-droner der dropper granater og massevis af propaganda online.

Og ifølge Henning Mortensen, CISO hos Brødrene A&O Johansen og formand for Rådet for Digital Sikkerhed, har der også være cyberangreb med russiske rødder, som har ramt både ukrainsk infrastruktur og enkelte danske virksomheder.

Men det store ødelæggende angreb, som ville sende Ukraine – og alle os, der formaster os til at støtte dem – helt i sort, er udeblevet.

Godt nok har Google, Microsoft og selv Elon Musk hjulpet Ukraine. Men er det virkelig nok til at holde den mægtige russiske online-styrke stangen?

I denne episode af Computerworlds sikkerhedspodcat Cyberjunglen kan du høre to eksperter give deres bud på, hvordan cybertruslen fra Rusland ser ud - og hvad . De er:

  • Jens Myrup, professor i cybersikkerhed ved Aalborg Universitet og landstræner for det danske cyberlandshold.
  • Henning Mortensen, CISO hos Brødrene A&O Johansen og formand for Rådet for Digital Sikkerhed.
Vært på podcasten er Lars Jacobsen, chefredaktør på Computerworld.

Husk du kan abonnere på Cyberjunglen på iTunes (link), Spotify (link) eller RSS (link)

Virksomheder, privatlivet og selve demokratiet er under angreb online. I podcasten Cyberjunglen går Computerworld og Rådet for Digital Sikkerhed sammen med en række eksperter bag om truslerne, lovgivningen og teknologier for at forstå og forklare de aktuelle trusler, dilemmaer og debatter inden for informationssikkerhed.

I de kommende episoder kan du blandt andet høre om krigen i Ukraine, udfordringerne med cloud og compliance, den omfattende logning af danske borgere og om kunstig intelligens og de etiske overvejelser, der følger med.

Vi hører meget gerne, hvad du syntes om den konkrete episode. Så tøv ikke med at sende en mail til lja@cw.dk med din feedback.

Du kan også finde den første episode her:

Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

IT Business Analyst

Københavnsområdet

AL Sydbank

AI Engineer

Sydjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S