Cybertruslerne lige nu: Afpresning og ransomware er stadig i top

Podcast: Hvad er op og ned lige nu - og hvordan sikrer vi os? Det er temaet for denne episode hvor Computerworld sammen med to danske eksperter går tæt på cyberkriminalitet og de aktuelle trusler.

Artikel top billede

Verden er fuld af cyberkrig, tilfældig virus, økonomisk kriminalitet via ransomware, politisk motiverede angreb, spionage og alle de andre sikkerhedsklassikere.

Så hvad er op og ned lige nu - og hvordan sikrer vi os? Det er temaet for denne episode hvor vi går tæt på privatliv, cyberkriminalitet og de aktuelle trusler.

Og for at svare på det, er der eksperter med fingeren på pulsen med i denne episode:

- Henning Mortensen, CISO og dermed chef for cybersikkerheden hos Brødrene A&O Johansen – og formand for Rådet for Digital Sikkerhed

- Henrik Larsen, chef for DKCERT. DKCERT står for Danish Computer Security Incident Response Team og håndterer sikkerhedshændelser på forskningsnettet, dvs. for universiteterne i Danmark.

I episoden kan derfor høre Henning og Henrik forklare, hvorfor viden og forskere er særligt interessant for mange hackere - og høre dem forklare om økonomien, som ligger bag de cyberkriminelles indsats.

Vært på episoden er Lars Jacobsen, chefredaktør på Computerworld

Husk du kan abonnere på Cyberjunglen på iTunes (link), Spotify (link) eller RSS (link)

Virksomheder, privatlivet og selve demokratiet er under angreb online. I podcasten Cyberjunglen går Computerworld og Rådet for Digital Sikkerhed sammen med en række eksperter bag om truslerne, lovgivningen og teknologier for at forstå og forklare de aktuelle trusler, dilemmaer og debatter inden for informationssikkerhed.

I de kommende episoder kan du blandt andet høre om krigen i Ukraine, udfordringerne med cloud og compliance, den omfattende logning af danske borgere og om kunstig intelligens og de etiske overvejelser, der følger med.

Vi hører meget gerne, hvad du syntes om den konkrete episode. Så tøv ikke med at sende en mail til lja@cw.dk med din feedback.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

    Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS