Google liner op til det store hardware-show: Bliver ekstra interessant for danskerne i år

Google har nye telefoner og smartwatches med til årets hardware-event fra selskabet – men vigtigst bliver dog, hvorvidt vi nærmer os en dansk lancering.

Artikel top billede

(Foto: Google)

Hos Google danner oktober måned oftest rammen for selskabets store hardware-lanceringer. I år er ingen undtagelse.

Google har netop inviteret til et Pixel-event den 6. oktober, hvor en helt ny kollektion af Pixel-enheder står til at blive introduceret.

Stjernerne ved showet bliver nok den kommende Pixel 7 og dennes ledsager, Pixel 7 Pro, som arvtagere til Google Pixel-familie af smartphones, hvor Google får sin egen software-teknologi og hardware til at spille bedst muligt sammen.

Samtidig vil eventet danne rammen om lanceringen af Googles første smartwatch i nyere tid, med hvad der med al sandsynlighed vil blive Pixel Watch.

Flere læk af uret i sit prototypestadie viser, at der bliver tale om en særdeles minimalistisk enhed, som vil ligne en lille afrundet metal-skive, men gemme på en række smartwatch-funktioner med en videreudvikling af selskabets WearOS.

Danske muligheder

Set med danske briller har Googles Pixel-events ikke haft den helt store interesse, da annoncegiganten endnu ikke har prioriteret at sende sine Pixel-enheder ud på det danske marked.

Årets event kan dog danne rammen om et eventuelt bredere lancering af Pixel-enhederne, da der er tegn på, at Google agter at danne et smartphone-hold i Norden.

Tidligere på året slog annonce- og søgegiganten nogle stillinger op, som kunne indikere, at der forelå nogle konkrete planer for et nordisk indtog for Google.

Særligt stillingen som en dansk marketingschef, der skal varetage forholdet til teleoperatører og detail-partnere, indikerer, at man vil etablere sig som smartphone-leverandør i landet.

Samtidig søger selskabet også efter en nordisk partner manager til Pixel-produktlinjen, hvilket at andet lige indikerer, at et nordisk salgsfremstød er under opsejling.

Annonceindlæg fra IBM

Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

Capgemini Danmark A/S

Senior SAP S/4HANA Finance Lead / Solution Architect

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

KMD A/S

Løsningsarkitekt i KMD

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job