Det største datalæk i Australien nogensinde: 40 procent af befolkningen ramt

Australiens næststørste teleselskab Optus hacket. Nu viser det sig, at 40 procent af landets borgere har fået data kompromitteret. Eksperter kaldet det, det værste datalæk i landets historie.

Artikel top billede

Sidste uge kom det australske teleselskab Optus med en særdeles nedslående melding.

Et hackerangreb havde ramt selskabet, der kunne vise sig at have store konsekvenser.

Nu viser det sig, at data på 10 millioner borgere - svarende til 40 procent af befolkningen - var blevet stjålet i cyberangrebet, skriver BBC.

Eksperter siger nu, at det formentlig er det værste databrud i Australiens historie.

Sikkerhedssituationen har udviklet i løbet af denne uge, hvor Optur blandt andet har modtaget et krav om at betale løsepenge.

Optus meldte om sikkerhedsbruddet omkring 24 timer efter, at en mistænkelig aktivitet har blevet spottet i selskabets netværk.

Efterfølgende viste det sig, at nuværende og tidligere kunders data var blevet stjålet. Oplysningerne består af navne, fødselsdage, hjemmeadresser, telefonnumre, pas- og kørekørtsnumre.

Betalingsoplysninger samt kodeord til Optus hjemmeside var ikke kompromitteret, understregede selskabet.

De stjålne kørekort- og pasnumre gjaldt for 2,8 millioner borgere, og for dem gælder en "ret signifikant" risiko for identitetstyveri og svindel, har den australske regering meldt ud.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura