Vil blokere hjemmesider for danskerne: "Man vil nok ikke ligefrem give en tilladelse, men man kunne undlade at sige, at det må vi ikke"

Farlige hjemmesider, der er fyldt med svindel eller farligt software skal i videre udstrækning kunne blokeres, mener Teleindustriens Jakob Willer. Teleselskaberne står klar med nyt tiltag.

Artikel top billede

Teleselskaberne behøver ikke en direkte tilladelse til at blokkere for hjemmesider, som der generelt en fælles konsensus om er fup-sider.

Sådan lyder det fra brancheorganisationen Teleindustriens formand, Jakob Willer.

De danske tele- og internetudbydere står klar med et tiltag, der skal gøre det muligt for virksomhederne i samarbejde, at udelukke falske hjemmesider, som er sat i verden af svindlere, der forsøger at lokke folk til at installere skadeligt malware eller virus, opgive personoplysninger, kodeord eller anden følsom information der kan udnyttes.

Ifølge Willer behøver virksomhederne ikke et decideret ja til det nye tiltag. Så længe danske myndigheder ikke siger decideret nej.

"Vi mener godt, at vi kan lave en løsning, som myndighederne ikke burde ryste på hovedet af. Man vil nok ikke ligefrem give en tilladelse, men man kunne undlade at sige, at det må vi ikke. Vi skulle have haft et møde med myndighederne om det, men det blev aflyst med henvisning til, at der ikke er nogen regering. Vi håber, at det prioriteres, når en regering er på plads," lyder det fra Jakob Willer til Berlingske.

Målet for virksomhederne er at indføre et fælles internetfilter, som gør det muligt automatisk at gå ind og blokerer for netadresser, som der er enighed om hører til kategorien svindelsider.

Princippet er allerede indført på hjemmesider, der deler børneporno - dette samarbejde inkluderer teleselskaberne, Rigspolitiet og Red Barnet.

Det samme skal nu være muligt med fup- og scamsider på nettet, mener Teleindustrien.

Sammen med disse sider, skal der desuden spærres for danskernes adgang til udenlandske hjemmesider der overtræder lovgivningen ved eksempelvis at sælge eller gratis give adgang til piratkopieret indhold, ulovlige lædemidler eller computerspil uden lovligpligtig licens.

Det er meningen at blokeringen sker så snart en dansk domstol har afsagt kendelse om det, og bliver igen ophævet, når en domstol på ny ophæver kendelsen.

Sidste del af tiltaget handler om blokering af 40 russiske og russisksprogede netadresse, som bruges til at sprede russisk propaganda. Denne blokering har været et krav fra EU, som kom efter invasionen af Ukraine i februar.

Men et sådant tiltag kan ikke bare uden videre føres ud i livet, forklarer Jakob Willer:

"Grunden til, at man ikke bare kan slå et sådant filter til, er, at vi i Danmark har såkaldte netneutralitetsregler. De har det fornuftige udgangspunkt, at alle skal have adgang til alt indhold på det åbne og frie internet. Det er et vigtigt princip at holde fast i. Her vil man få præsenteret et filter, som ens internetudbyder har lagt ind."

Derfor ønsker Teleindustrien også størst mulig gennemsigtig med, hvilke adresser, der spærres for.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra FPT Software

    Flere Nordiske Virksomheder Ser mod Øst for Succesfuld Digital Transformation

    Kunstig intelligens (AI) og digital transformation bliver i stigende grad centrale elementer i danske virksomheders strategier.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job