Danmark skal lære naboer om it-sikkerhed

De it-sikkerhedsbevidste EU-lande som blandt andre Danmark skal dele deres viden med deres naboer i EU, der halter bagefter. EU's nye it-sikkerhedsagentur vil indsamle landenes viden og gøre de konkrete erfaringer tilgængelige for alle medlemslande.

Danmark og de øvrige lande i EU, der er foran på it-sikkerhed, skal gennem EU's nyoprettede sikkerhedsagentur videregive erfaringerne til de europæiske naboer, der halter bagefter.

Dermed vil det på kort sigt blive de EU-lande, der har de største huller i deres viden om it-sikkerhed, som vil få størst gavn af agenturet.

Videndeling er grundpillen i it-sikkerhedsagenturet Enisa (European Network and Information Security Agency), som i disse måneder begynder sit arbejde.

- Agenturets første opgave bliver at indsamle den relevante viden, der findes i medlemslandene og sprede den ud til de lande, der halter efter, siger Enisas administrerende direktør Andrea Pirotti.

Samler konkrete tiltag

På længere sigt vil Danmark og danske virksomheder dog også kunne drage fordel af Enisas arbejde.

En andet af agenturets opgaver vil nemlig være at lave en videnbank med alle de konkrete tiltag, der har vist sig at virke i andre EU-lande.

Enisa vil først og fremmest skulle bistå de forskellige interessenter inden for europæisk it-sikkerhed. Det gælder både offentlige institutioner, private virksomheder og uafhængige organisationer.

Agenturet vil dog også selvstændigt arbejde for at øge EU-borgernes bevidsthed om it-sikkerhed.

- Vi skal gøre folk til sikkerhedsbevidste it-brugere. Men det skal ske med positive budskaber. Vi skal ikke skræmme folk, siger Andrea Pirotti.

Standarder skal øge sikkerhed

I forhold til den europæiske it-branche skal Enisa endvidere arbejde for gennem standardisering at styrke sikkerheden.

Andrea Pirotti ser netop standarder som en central brik for at kunne opnå sikre produkter og tjenester, der kan arbejde sammen.

- Standardisering er en opgave for it-industrien, men Enisa kan være med til at hjælpe det arbejde på vej, siger han.

Flere standarder på it-sikkerhedsområdet er ifølge Andrea Pirotti også et middel for den europæiske sikkerhedsbranche til at hale ind på deres amerikanske og asiatiske konkurrenter.

Søger dialog med it-industrien

I det hele taget vil dialog med it-industrien være krumtappen i Enisas arbejde for større it-sikkerhed i EU.

- En stor del af de netværk, det hele foregår på, ejes jo af private virksomheder, siger Andrea Pirotti.

Enisa vil i de første måneder af 2005 først og fremmest identificere de interessenter inden for EU-landene, som skal være med til at bidrage til agenturets videnbank.

Danmark havde lagt billet ind på at få agenturets hovedkvarter til landet, men det bliver i stedet Grækenland, der skal lægge kontorplads til Enisa.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job