Intel opgraderer sit Centrino-guldæg

Intel er klar med anden generation af Centrino, som siden lanceringen i 2003 har givet Intel 28 milliarder kroner ekstra i omsætning. Opgraderingen skal med bedre lyd og grafik få hjemmebrugerne til at vælge Centrino.

Intel har hevet milliarder af kroner ud af forretningsverdenen med sin mobile Centrino-platform. Nu er turen kommet til det private marked.

Intel har netop sendt arvtageren til Centrino på gaden, som har fået tilføjet flere funktioner, der er rettet mod forbrugerne.

Det inkluderer særlig understøttelse af 3D-grafik og surround-lyd.

Centrino-platformen er siden lanceringen i 2003 blevet et sandt guldæg for Intel, der sammen med Pentium M-processorserien har sat sig solidt på markedet for chips til bærbare pc'er.

Ifølge avisen Financial Times har Centrino bidraget med mere end 28 milliarder kroner til Intel siden lanceringen.

Samtidig er markedet for mobile processorer det hurtigst voksende processormarked i øjeblikket.

Intel oplyser, at selskabet forventer omkring 80 nye bærbare pc-modeller med den nye Centrino-teknologi på markedet inden for kort tid.

I sommeren 2005 forventer Intel på baggrund af tilbagemeldinger fra pc-producenterne, at der vil 150 modeller på markedet.

Ny og gammel Centrino

Intel, som nu i høj grad gør sig klar til at få flere almindelige forbrugere til at vælge Centrino, har dog ikke gjort det let for kunderne.

Anden generation af Centrino vil fortsat lyde navnet Centrino. Det betyder, at der i en periode vil være bærbare på markedet med to forskellige Centrino-chipsæt, men de vil begge hedde Centrino.

Den første Centrino-generation fik succes, fordi platformen dels tilføjede bedre styring af strømforbruget og dels understøttede trådløse netværksteknologier.

Nu har Intel tilføjet bedre grafikunderstøttelse ved at give plads til hurtigere bushastighed, hurtigere hukommelse og understøttelse af PCI Express-standarden.

Samtidig har Intel opgraderet understøttelsen af trådløse lokalnetværk med indbygget optimering til nye krypteringsstandarder.

Relevant link

PC World: Turbo på Centrino

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Jysk IT

    Sikkerhed skal være en del af driften

    Skal virksomheder stå stærkere mod angreb og kunne udvikle sig, skal sikkerhed, drift og forretning tænkes sammen. Det er tanken bag Jysk IT’s ambition om at skabe en “sikker fremtid” for kunderne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub