Nasdaq truer SCO med afnotering

Det omblæste Unix-firma SCO trues nu med at blive afnoteret fra Nasdaq-børsen, fordi SCO ikke har afleveret sit regnskab i tide. SCO tabte sidste år 133 millioner kroner og brugte 114 millioner kroner på advokater til selskabets mange retssager.

Unix-firmaet SCO risikerer at ryge ud af den amerikanske teknologibørs Nasdaq, hvis ikke selskabet afleverer sit seneste årsregnskab.

Nasdaq har i denne uge sendt SCO en formel advarsel om, at selskabet bliver afnoteret fra børsen, hvis regnskabet ikke er afleveret fredag 25. februar.

SCO's regnskabsår sluttede 31. oktober, og ifølge de amerikanske regler skal det være afleveret til børstilsynet inden for tre måneder.

Den frist har SCO nu overskredet, og derfor har selskabet fået advarslen fra Nasdaq, hvor selskabets aktie er noteret.

Strid om medarbejderaktier

Ifølge SCO skyldes forsinkelsen en strid med selskabets revisionsfirma KPMG. Revisorerne har afkrævet yderligere dokumentation fra SCO og har derfor ikke kunnet afslutte revisionen inden for tidsfristen.

Det er SCO's ordning omkring medarbejderaktier, der er centrum i regnskabsstriden. Selskabet kan ikke blive enige med revisorerne om, hvordan SCO-medarbejdernes aktie-ordning skal bogføres.

KPMG har været det omblæste Unix-firmas revisor gennem flere år med samme aktie-ordning. Talsmand Blake Stowell fra SCO oplyser, at selskabet ikke er fuldstændig klar over, hvorfor revisorerne nu har fået kig på medarbejderaktierne.

- Vi arbejder på at få det her løst så hurtigt som muligt. Regnskabet er plads, bortset fra dette bogføringsproblem, siger Blake Stowell.

114 millioner kroner på advokater

SCO har lagt sig ud med stort set hele open source-verdenen og dens støtter, efter selskabet har hævdet, at dele af den Unix-kode, som selskabet har købt sig til, er havnet i styresystemet Linux.

Selskabet har blandt andet sagsøgt IBM, der er blandt Linux' største støtter. SCO har ligeledes forsøgt at rejse sager mod en række store Linux-kunder.

Selvom selskabet ikke har afleveret sit regnskab, så har det tidligere meldt ud, at omsætningen i 2004 blev på 244 millioner kroner, et fald på 46 procent i forhold til året før.

Et overskud i 2003 blev vendt til et massivt underskud på 133 millioner kroner. I løbet af året brugte SCO den svimlende sum af 114 millioner kroner på advokater til at føre selskabets retssager.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job