Tvivlere får automatisk Service Pack 2 i april

Tiden er ved at rinde ud for de virksomheder, der har bedt om betænkningstid, før de installerer Service Pack 2 til Microsofts styresystem Windows XP. Til april udløber den forlængede frist, som Microsoft gav for den automatiske opdatering. Efter 12. april kommer Service Pack 2 automatisk.

Fra midten af april er det slut med at holde Service Pack 2 til Windows XP ude af virksomheden. Fra 12. april vil alle Windows XP-pc'er med automatiske opdateringer slået til hente og installere den omfattende opgradering af Microsofts styresystem.

De fleste private og virksomheder har allerede installeret Service Pack 2, men der er stadig et ukendt antal især virksomheder, som i sin tid bad om mere tid.

Derfor frigav Microsoft ved lanceringen af Service Pack 2 et program, som systemadministratorer kunne bruge til at sørge for, at Service Pack 2 ikke blev installeret automatisk.

En række virksomheder havde henvendt sig til Microsoft for at få mere tid til at afprøve opdateringen, før den blev rullet ud i hele virksomheden.

850.000 opdateringer hentet

Nu er tiden imidlertid ved at rinde ud for de firmaer, der endnu ikke har installeret opdateringen.

- Blokeringen for Service Pack 2 holder indtil april, men når vi når april, så ryger Service Pack 2 ud på maskinerne, siger produktchef for Windows, Nis Bank Lorentzen, fra Microsoft i Danmark.

Den deadline gjorde Microsoft ifølge Nis Bank Lorentzen allerede opmærksom på, da værktøjet til at blokere for opdateringen blev frigivet.

Han vurderer, at virksomhederne til april også vil have haft rigeligt tid til at vurdere konsekvenserne af Service Pack 2, og de væsentligste problemer skulle være væk.

Service Pack 2 ændrer en række sikkerhedsindstillinger i Windows XP og slår eksempelvis den indbyggede firewall til som standard. Desuden sættes der strengere restriktioner for visse ActiveX-komponenter.

Begge dele kan give problemer for virksomheders intranet eller økonomistyringssystemer. Det var på den baggrund, at Microsoft gav virksomhederne tid til at finde eventuelle problemer og løse dem.

Nis Bank Lorentzen oplyser, at der i Danmark er cirka 850.000 pc'er, som har hentet Service Pack 2 via Windows Update-tjenesten. Dertil kommer et ukendt antal opgraderinger ved hjælp af netværksinstallationsudgaven.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S