Net-annoncering så mægtig som aldrig før

Online-annoncering er ekploderet og er så høj som aldrig før. Store dele af online-annoncerne går til betalte søgeresultater, som er den store trend indenfor onlineannoncer. Alene i USA blev der sidste år brugt 59 milliarder kroner på onlineannoncering.

Betalte søgeresultater udgør mere end en fjerdedel af det skyhøje beløb, der hvert år bruges på online-reklamer. I 2004 drejede det sig om 16 milliarder kroner ud af sammenlagt 59 milliarder, som alene i USA blev brugt på at købe net-reklamer.

De 59 milliarder kroner svarer til en stigning på 32 procent i forhold til året før, viser en amerikansk undersøgelse fra Pricewaterhousecoopers, skriver redherring.com.

Fire industrier

Specielt fire industrier tager sig af en tung del af de betalte søgeresultater, og det er detailsalg, den finansielle service-branche, underholdning og rejsebranchen.

De fire brancher til sammen tegner sig for 13 milliarder ud af de 16 milliarder kroner. Det svarer til mere end 79 procent.

Jupiter Researchs undersøgelse peger desuden på, at reklamer gennem betalte søgeresultater vil nå en værdi af 34 milliarder inden udgangen af 2009. Selskabet forklarer stigningen med den øgede mængde internet-søgninger og stigningen i cost-per-click.

Pris per klik er den målestok søgemaskinerne benytter til at afregne med køberne af reklameformen.

Kontroversiel reklameform

Stigningen står i skærende kontrast til flere undersøgelser, der peger på, at internet-brugere ikke er i stand til at kende forskel på de reelle resultater af deres søgning og på dem, der er betalt for.

Ikke desto mindre stiger andelen af betalte søgeresultater eksplosivt. De brancher, der benytter sig af den type reklamer, forklarer det med, at en stadig større del af deres kunder har bevæget sig online.

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car