Microsoft: Undskyld for spyware-stempel

Microsoft giver nu en offentlig undskyldning til den hollandske webportal Startpagina.nl. Microsofts antispyware-program stemplede portalen som "ondsindet", og det udløser nu en erstatning og den usædvanlige undskyldning. Microsoft er nemlig konkurrent til Startpagina gennem sin hollandske MSN-portal.

En hollandsk webportal går sejrrigt ud af en kamp mod Microsoft. Softwaregigantens nye antispyware-program stemplede den hollandske webportal som et ondsindet websted.

Sagen kompliceres af, at den hollandske portal, Startpagina.nl, er en direkte konkurrent til Microsofts hollandske MSN-portal.

Microsoft er gået med til at betale en erstatning til Startpagina.nl og har givet selskabet en officiel undskyldning.

Undskyldningen betyder noget

- Undskyldningen betyder mest for mig, for så vidt jeg ved, har Microsoft aldrig tidligere sagt undskyld på den måde, siger direktør Bert Wiggers fra Startpagina.nl.

Samtidig har Microsoft lovet at gøre opmærksom på fejlen på dets hollandske MSN-portal de næste fire uger.

Microsofts antispyware-program, der endnu kun er i betatest, kategoriserede Startpagina.nl som en "browser-hijacker".

Det er typisk den type programmer, der forsøger at ændre startsiden i browsere og udskifte søgefunktioner og værktøjslinjer.

Startpaginas ejer, Isle Media, forsøgte at kontakte Microsoft for at få softwaregiganten til at rette programmet. Der skulle dog trusler om at trække Microsoft i retten, før selskabet reagerede.

De to parter har nu indgået et forlig, men vil ikke offentliggøre størrelsen af den erstatning, Microsoft betaler til Startpagina.

Microsoft: Det var en fejltagelse
Microsoft betegner hændelsen som en fejltagelse, men Bert Wiggers fra Startpagina.nl har en anden mening om selskabet, der som nævnt ejer en konkurrerende portal.

- Jeg tror, Microsoft gjorde det for at styrke selskabets egen position, siger han.

Startpagina.nl er blandt de mest besøgte websteder i Holland med omkring fire millioner daglige besøgende.

Microsoft har rettet fejlen i den seneste version af programmet, der blev frigivet for nylig.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv IT-supporter i PET's IT-servicedesk

    Københavnsområdet

    IT-Universitetet i København

    IT-infrastrukturspecialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job