Trimmet ERP-hus mærker medvind

Svenske IBS mærker medvind på det danske ERP-marked. Flere års stramninger efterlader en veltrimmet organisation uden overflødigt sul på kroppen, hvor medvinden med det samme slår igennem på bundlinjen, mener direktøren for IBS i Danmark.

Den svenske ERP-koncern IBS er i fremgang på det danske marked.

Der er ifølge direktør Allan Rotheisen igen lyst til investeringer i markedet. Det mærkede IBS specielt i andet halvår af 2004, og det slår igennem på bundlinjen.

IBS har siden begyndelsen på it-branchens nedtur i 2000 skåret til og trimmet i den danske organisation.

- Vi er efterhånden en top-tunet organisation, som ikke har ret overflødigt meget fedt. Når man så rammer et opsving, som jeg føler, vi gjorde i andet halvår af 2004, så rykker det i resultaterne lige med det samme, siger administrerende direktør Allan Rotheisen fra IBS i Danmark.

Tjener nu penge

Internationalt har koncernen tabt en enkelt procent i omsætning fra 2003 til 2004. Omsætningen er i niveauet lidt under to milliarder kroner.

Men på dansk grund vokser omsætningen cirka 10 procent til 116 millioner kroner.

Stigningen i omsætning er blandt andet hentet på aftaler med R98, Bavarian Nordic, Hydro-Texaco og Brandtex.

Indtjeningen er samtidig forbedret i Danmark fra et minus på omkring de tre millioner kroner i 2003 til positive 3,8 millioner kroner i 2004.

Moderselskabet henter tilsvarende et positivt resultat resultat hjem, men på mere beskedne 23,5 millioner kroner set i forhold til den to milliarder kroner store omsætning.

IBS udvikler og markedsfører ERP-systemet ASW, der primært fokuserer på supply chain management.

2005 bliver bedre

De foreløbigt gode tegn efterlader overordnet en meget optimistisk direktør.

- Der er ved at komme gang i markedet. Jeg tror på, at vi får et endnu bedre 2005 end 2004. Vi er begyndt at ansætte igen, og jeg fornemmer generelt langt mere optimisme i branchen, siger Allan Rotheisen.

Han forventer i 2005 en forbedring af indtjeningen med omkring 50 procent samt ansættelse af 10 til 15 procent flere folk. IBS har i øjeblikket 120 medarbejdere i Danmark.

Til trods for optimismen vil der dog ikke blive tale om overilede investeringer og ansættelser, understreger direktøren.

- Vi vil fortsat køre en stram omkostningsstyring for at være sikre på, at det nu er et opsving, der har bidt sig fast og ikke bare en kortvarig engangsfornøjelse. Men jeg tror på det, også på længere sigt, siger Allan Rotheisen.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29 april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job