Hacker får bøde for at lure via webcam

En spansk datalogistuderende er blevet idømt en bøde på 7.500 kroner for at belure en ung kvinde via hendes webcam. Ved at bruge en bagdør på hendes pc, kunne han følge med i alt, hvad hun foretog sig, indtil han blev opdaget, fordi han kom til at e-maile hende billeder af hende selv.

En spansk datalogistuderende slipper med en bøde for at have beluret en ung kvinde gennem hendes webcam.

Den datalogistuderende udvalgte sit offer tilfældigt via internettet i januar 2002, oplyser det britiske antivirusfirma Sophos.

Han aktiverede den trojanske hest Subseven på offerets Windows-pc og fik på den måde adgang til både at aktivere hendes webcam og følge med i hendes personlige chat med vennerne.

Sendte mail ved uheld

Offeret anede intet om, at hun blev beluret, før hackeren ifølge spanske aviser ved et uheld kom til at e-maile hende nogle af de billeder, han havde taget, mens hun sad foran sin pc.

Nu har retten i Malaga idømt hackeren en bøde på 7.500 kroner, ligesom han skal betale 22.500 kroner i erstatning til kvinden.

Den netop dømte spanier er ikke den eneste, der har udnyttet virus og orme til at belure folk via deres webcam. I januar anholdt spansk politi en 37-årig mand, som ligeledes mistænkes for at stå bag beluring af pc-brugere over hele verden.

- Det er forbløffende enkelt at udspionere andre internetbruger og læse deres e-mails, se hvilke websteder de besøger og endda tage billeder af dem, udtaler teknisk chef Graham Cluley fra Sophos.

Subseven var blandt de første bagdørsprogrammer, som havde indbygget adgang til webcams på den inficerede pc. Siden er det dog blevet en relativt almindelig funktion.

Praktisk talt hver eneste ny version af den generiske Rbot-orm har mulighed for at tage billeder og optage videoklip af intetanende brugere.

- Visse hackere og virusskribenter bruger måske kun denne teknik for at tilfredsstille deres egne voyeuristiske lyster, mens andre måske fristes af, at mange har pc'en stående i soveværelset, siger Graham Cluley til engelske The Register.

De fleste computervirus i omløb har dog primært til formål at benytte de inficerede pc'er til at udsende spam eller udføre netværksangreb på kommercielle websteder.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS