Leder: Undtagelsen Simcorp

I det store billede er vores børsnoterede software-virksomhed Simcorp blot en lille fregne.

Men i den hjemlige andedam er selskabet, der udvikler software til den finansielle sektor, blevet det lokale idol og forbillede. Efter Navision og IO Interactive er solgt, er det danskejede Simcorp det udviklingshus, som markerer sig med betydelig økonomisk fremgang.

Administrerende direktør Peter L. Ravn bragte i sidste uge selskabet i mål med rekord i både overskud og omsætning for finansåret 2004. Knap hundrede millioner kroner blev det til efter skat ud af en omsætning på godt 600 millioner kroner.

Det er ikke bare godt. Det er imponerende. Simcorp er værd at beundre.

Simcorps himmelfærd står i kontrast til andre danske softwareselskabers situation. Det børsnoterede Maconomy, det andet af blot tre danske rene softwareselskaber på fondsbørsen, har netop leveret endnu et svagt regnskab. Omsætningen falder år for år, og overskuddet er beskedent om end i plus.

Kan hænde at selskabet har ryddet lidt op i økonomien, men selskabets strategi er som en vindbøjtel. Da selskabet straks efter børsnoteringen i 2000 begyndte at miste sin niche med at levere virksomhedssystemer til projektorganisationer, skulle en ny partnerstrategi redde selskabet. Den forlader virksomheden nu, og den følges af administrerende direktør Bent Larsen.

Faktum er, at Maconomy aldrig blev den ledestjerne, som mange af os håbede på. For ti år siden vurderede grundlæggeren Per Tejs Knudsen det som nødvendigt, at selskabet inden årtusindskiftet skulle omsætte for en milliard kroner for at have en chance. Beløbet er i dag under 150 millioner kroner, og selskabet ligner ikke et troværdigt heltebillede.

Øjnene har også hvilet på Jylland, hvor Systematic knap 20 år i træk har leveret vækst i omsætningen. Men en NATO-ordre glippede og dermed også rekorden med konstant vækst, som selskabet rapporterede mandag. Omsætningen er på cirka 220 millioner kroner og er efter de mange år på banen ikke i sværvægtsklassen.
Aktionærer venter spændt på Danwares regnskab, som offentliggøres i begyndelsen af næste uge.

Denne tredje aktør blandt de børsnoterede softwarevirksomheder flirter med et image som leverandør af softwaresikkerhed, men det er stadig netværksovervågning og fjernstyring af programmer, der kendetegner kerneproduktet.

Danware er kendt som et konservativt og lidt snusfornuftigt selskab, hvor købmandskabet overtrumfer vilde drømme om vækst. Selskabet omsætning har i flere år penduleret omkring de hundrede millioner kroner. Habilt? Ja. Spektakulært? Ikke rigtigt.

Så hvor er de henne, de danske softwareselskaber, der viser vejen gennem ørkenen i en branche, der domineres af stadigt større internationale mastodonter?

De er ikke nemme at få øje på. Guideix, der som Simcorp, sigter på et lille marked med en teknologi, der synes svær at efterligne, kunne være en kandidat. Men selskabet er så lille og symboliserer på den måde måske meget godt situationen for fremtidens danske softwareudviklere.


Læs historien fra fredagens avis i pdf-format (fylder 371 kb)

Computerworld side 2

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior eksekveringsspecialist: Fra strategi til målbar levering

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior IT-Specialist med speciale i sikkerhedsprodukter

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland