BSA hilser softwarepatenter velkommen

Sammenslutningen af software producenter, BSA, er tilfreds med EU-kommissionens ja til software-patenter velkommen. BSA mener, at det kommende direktiv kan være med til at sikre innovation og konkurrencedygtighed for europæiske softwareproducenter. Men der skal endnu mere fokus til.

BSA, verdens måske største sammenslutning af software-virksomheder, klapper i sine hænder over, at EU-Kommissionen har taget et skridt nærmere software-patenter.

Det er bare ikke helt nok for sammenslutningen. Den mener, at der bør foregå en offentlig debat omkring de grundlæggende kvaliteter, der bør ligge i den europæiske patentbeskyttelse.

? Vi støtter det nye direktiv som et af værktøjerne til at bygge et bedre patentsystem, men vi vil også gerne minde de europæiske institutioner om, at systemet skal udvikle sig i takt med, at behovet for opfindere udvikler sig, udtaler Francisco Mingorance, politisk direktør i BSA Europe i en pressemeddelelse.

BSA mener, at små og mellemstore virksomheders muligheder og adgang til patenter skal sikres yderligere.

De små og mellemstore virksomheder skal eksempelvis have rabat, hvis de ønsker at optage patent på en opfindelse. En proces der ellers kan være en bekostelig affære.

BSA foreslår at der bliver oprettet en komite, der skal overvåge og sørge for at små og mellemstore virksomheders rettigheder og muligheder sikres.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse