Dansk bilauktion rykker til Storbritannien

Den danskejede online-bilauktion Autocom.dk rykker ind på sit sjette europæiske marked, det britiske. Ekspansionen er et resultat af overskud på regnskabet og stabilitet i selskabets nuværende aktiviteter. Turen går videre, når der opnået stabilitet i Storbritannien.

Den danskejede bilauktion Autocom.dk ekspanderer til det britiske marked. Det sker, efter selskabet har fået overskud på regnskaberne, ligesom aktiviteterne på de nuværende fem markeder - Danmark, Tyskland, Østrig, Sverige og Holland - har konsolideret sig.

Indtil nu er der ansat tre medarbejdere i den engelske afdeling af bilauktionen, der som de andre udenlandske afdelinger hedder Autorola efterfulgt af den respektive landekode.

Stopper ikke her

Indtil videre er de tre britiske medarbejdere under vingerne i den danske afdeling for at blive lært op. Når de er flyvefærdige, skal der etableres et britisk kundecenter.

Det danske selskab har ikke planer om at stoppe, når det er på plads i Storbritannien.

? Nu skal vi lige trække vejret dybt, og når så Autorola.co.uk har konsolideret sig, og driften kan løbe rundt, så er det da slet ikke utænkeligt med flere markeder, siger Jeppe Lykke Hansen, informationsmedarbejder hos Autocom.

Han fortæller, at de næste markeder efter al sandsynlighed bliver først Frankrig og dernæst Norge, og at det er synergien mellem de forskellige markeder, der skal sikre den fortsatte vækst .

Først professionelle, siden private

Autocom blev stiftet af Peter og Martin Grøftehauge i 1995. I 1997 lancerede stifterne Autocom Prisberegning. Et softwareprogram, der kunne vurdere prisen på brugte biler. Programmet blev solgt på abonnement til professionelle brugere.

I 1999 etablerede Autocom Bilpriser.dk som en gratis internetbaseret forbrugerudgave af det professionelle system. Det gav besøgstal på mere end 100.000 unikke brugere.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Systematic

    Systematic og Helsing vil gøre droner til en integreret del af fremtidens beredskab

    Samarbejdet mellem Systematic og Helsing skal styrke Europas kontrol over egne forsvarsdata – og bringe militær og civil sikkerhed tættere sammen.

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S