Nordjyde nupper domæne fra dansk firma

Velgørenhedsprojektet Engodsag.dk har efter omtale i Computerworld i onsdags mistet muligheden for at benytte domænet shoppingmatters.co.uk til lancering af det danske koncept i England. En kvik nordjyde sikrede sig domænet for næsen af Engodsag.dk. Lidt for kvikt, mener man hos Engodsag.dk, der nu pudser en advokat på registranten.

En nordjyde har for næsen af Engodsag.dk snuppet domænet shoppingmatters.co.uk, som velgørenhedsprojektet ellers havde forventninger om skulle benyttes til lancering af konceptet i England.

-Det er simpelthen forkasteligt, siger en fortørnet Jonathan Løw, den ene halvdel af tokløveret bag Engodsag.dk.

Jonathan Løw har på baggrund af registreringsoplysningerne taget kontakt til registranten af shoppingmatters.co.uk, der ifølge Jonathan Løw har tilbudt at sælge domænet for en pris i niveauet 4-5.000 kroner.

Han mener, at registranten udelukkende har sikret sig domænet for at score nogle hurtige penge på at sælge domænet til Engodsag.dk efter at have læst om Engodsags.dks kommende lancering i England på Computerworld Online i onsdags.

Afviser beskyldninger

Domænet blev nemlig registreret af en Henrik Steen Olsen fra Strandby nord for Frederikshavn mindre end 24 timer efter, at artiklen kunne læses på Computerworld Online.

Selv afviser Henrik Steen Olsen beskyldningerne om bare at være ude på at score den hurtige gevinst.

- Det er ikke tilfældet, og det er ikke mit domænenavn længere, siger han.

Han fortæller, at han har købt domænet på vegne af én, han kender i England. Og det er rigtig nok, at han har diskuteret et prisleje på omkring de 4-5.000 kroner. Men det er ikke for selv at score beløbet, siger han.

- Jeg har sagt, at det nok ligger der omkring. Jeg har ikke den helt nøjagtige pris. Det er bare sådan cirka, hvad jeg skyder på, det ville koste, siger Henrik Steen Olsen.

Formål ukendt

Henrik Steen Olsen hjælper en gang i mellem med at registrere domænenavne for andre, oplyser han. Han ved ikke præcist, hvad hans bekendte skal bruge adressen til.

- Han skulle bruge et domænenavn til en portal, og så har jeg sikret det til ham. Jeg ved ikke helt præcist, hvad det er for en portal, siger Henrik Steen Olsen.

Han ønsker ikke at oplyse, hvem hans bekendte er, som han har oprettet domænet shoppingmatters.co.uk for.

Lige så blankt som Henrik Steen Olsen afviser beskyldningerne, afviser Jonathan Løw, at det kan komme på tale at betale for at få domænet.

- Vi går til en advokat, siger Jonathan Løw.

Dels har Engodsag.dk begrænsede ressourcer, dels ligger der principielle grund bag, anfører Jonathan Løw.

- Jeg synes i forvejen, det er forkasteligt, når privatpersoner registrerer firmanavne og forsøger på at tjene på dem, siger Jonathan Løw.

Ifølge Jonathan Løw ville der i givet fald være tale om, at Engodsag.dk skulle punge ud af de penge, som ellers ville gå til hjælpeorganisationerne. Det vil han ikke være med til.

Siden lanceringen i Danmark i september har Engodsag.dk tjent mellem 200.000 og 250.000 kroner hjem til velgørenhed.

Fejl hos webbureau

At det overhovedet kunne lade sig gøre at tage domænet for næsen af Engodsag.dk, skyldes ifølge Jonathan Løw en fejl hos det webbureau, som Engodsag.dk har benyttet.

Engodsag.dk har i forvejen sikret sig domænenavnene shopping-matters.co.uk, shopping-matters.com og shoppingmatters.com.

Men ordren på varianten shoppingmatters.co.uk uden bindestreg og .co.uk i enden er ved en fejltagelse kommet i kø i stedet for at blive ekspederet.

Konceptet for Engodsag.dk er strikket sådan sammen, at Engodsag.dk linker til forretninger, der giver en angivet procentdel af brugerens køb til en hjælpeorganisation efter forbrugerens valg.

De to stiftere, Jonathan Løw og Mads Ellegaard har i to år arbejdet uden løn på at få projektet op at stå.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Se alle vores events inden for it

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse