Virksomheder lægger gebyrer på e-fakturaer

En del private virksomheder har valgt at lægge ekstra gebyrer på salg til det offentlige, fordi det nu skal faktureres elektronisk - blandt dem Interflora, der kræver 45 kroner ekstra per transaktion. Dermed kan der vinkes farvel til de planlagte besparelser, som e-fakturering skulle give både det private erhvervsliv og det offentlige.

Den effektivisering og de besparelser e-fakturering skal give, bliver ædt op af gebyrer.

På grund af de øgede administrationsomkostninger, eller fordi systemer skal omprogrammeres for at kunne håndtere e-fakturering, vælger flere og flere virksomheder at lægge ekstra gebyrer oven i handler med det offentlige.

Interflora er en af de virksomheder, hvor det er dyrere at handle, hvis man repræsenterer det offentlige, og der derfor skal faktureres elektronisk. Det koster 45 kroner ekstra, hvis noget skal siges med blomster og en e-faktura.

Ikke kun blomster

Interflora er ikke en enlig svale i reden af virksomheder, der sender regningen for e-fakturering videre til det offentlige. Også hos Håndværksrådet kender de til, at de planlagte besparelser betyder ekstra regninger i stedet.

? Vi har set eksempler på virksomheder der mener, at det er forbundet med ekstra omkostninger at fakturere elektronisk, og derfor sender regningen videre, siger Thomas Rudolf, projektkonsulent i Håndværksrådet.

Thomas Rudolf pointerer, at det endnu kan være svært at fastslå, hvor stort omfanget er af virksomheder, der har hævet deres priser.

Helt hen i skoven

Hos Økonomistyrelsen mener man ikke, det kan være rigtigt, at det skal koste ekstra, at faktureringen skal foregå elektronisk.

? Det er, mener jeg, helt hen i skoven. Fordi e-faktura er nok med til at effektivisere den offentlige sektor, men faktisk vil det på sigt også effektivisere i den private sektor. Når systemerne bliver lagt om, vil det spare en masse arbejdsprocessor og derved ressourcer, siger Henrik Pinholt, vicedirektør i Økonomistyrelsen.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Interflora.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos