TDC ændrer spamfilter efter kritik

Efter massiv kritik fra en stribe erhvervskunder, der er utilfredse med produktet TDC Mailfilter Light, arbejder TDC på at ændre produktet. Kunderne er utilfredse med, at TDC i toppen af alle mails skriver, at TDC har scannet indholdet for virus. TDC vil ikke fjerne oplysningen, men vil flytte den ned i bunden af mailen.

Medarbejderne hos cirka 1.000 erhvervskunder med løsningen TDC Mailfilter Light får tilføjet teksten ?Denne mail er blevet scannet for virus af TDC Mailfilter? i toppen af alle ind- og udgående mails. Også selv om flere hellere ville være fri.

- Vi har fået flere henvendelser fra kunder, der den seneste tid har gjort os opmærksom på problemet. Vi arbejder i øjeblikket på at udvikle en løsning, der gør det muligt at flytte teksten fra toppen af mailen til eksempelvis bunden, siger salgschef Kim Høse, TDC Erhverv.

Vil ikke fjerne dem helt

Kim Høse kan endnu ikke oplyse, hvornår den nye mulighed bliver tilgængelig, men arbejdet er sat i gang.

Helt at fjerne teksten fra de mange ind- og udgående mails bliver der ikke tale om for de cirka 1.000 erhvervskunder med løsningen TDC Mailfilter Light.

Vil en virksomhed helt undgå teksten, må den som et par hundrede andre i Danmark til pengepungen og købe TDCs fulde mailfilter-løsning eller løsningen TDC Mailfilter Public.

Begge giver brugerne mulighed for at fravælge TDCs tilføjelser til mailen, hvilket en del af kunderne til disse produkter allerede har gjort.

Kvalitet fra TDC

Trælasthandlerunionen TUN er en af de virksomheder, der har kritiseret TDC for tilføjelsen af tekst i toppen af organisationens ind- og udgående mails.

Hos TUN betragter projektleder Søren Pedersen tilføjelserne fra TDC som et reklamestunt, der minder ham lidt for meget om de spammails, som TDCs mailfilter skal beskytte mod.

Den udlægning af teksten er salgschef Kim Høse fra TDC Erhverv ikke enig i.

- Oplysningen om at TDC har scannet mailen skal betragtes som et kvalitetsstempel, der fortæller, at modtageren kan føle sig tryg ved indholdet. Teksten er ikke tilføjet for at gøre opmærksom på vores produkt, siger Kim Høse.

TDC Mailfilter-produkterne fra TDC Erhverv har været på markedet siden sommeren 2004.

TDC Mailfilter Light koster ifølge Kim Høse cirka en tredjededel af prisen for den fulde udgave af mailfilteret. Det er årsagen til, at brugerne af de forskellige produkter ikke har samme muligheder.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S