Convergens vender underskud til overskud

Øget fokus på markedet for dokumenthåndtering har i 2004 forbedret resultatet hos it-leverandøren Convergens med knap en million kroner i forhold til året før. Produktiviteten per medarbejder er steget med 20 procent.

It-virksomheden Convergens med hovedsæde i Rødovre har fravalgte flere tidligere forretningsområder for i stedet at bruge kræfterne på markedet for informations- og dokumenthåndtering. Fokuseringen har vendt et underskud i 2003 på cirka 800.000 kroner til et overskud på 80.000 kroner i 2004.

- Vi kan ikke være verdensmestre på alle områder, og derfor har vi valgt at fokusere virksomheden omkring informations- og dokumenthåndtering. Vi brugte i 2003 mange ressourcer på at forbedre og udvikle vores dokumenthåndteringsløsning Profile, og det er blandt andet den satsning, der har givet resultat i 2004, siger direktør Bo Svensson, Convergens.

Blandt de positive resultater i 2004 er, at Odense Kommune i efteråret valgte netop Profile som nyt ESDH-system til håndtering af kommunens sagsbehandling.

3.000 skal anvende løsningen

Systemet implementeres i øjeblikket i kommunen, hvor flere end 3.000 medarbejdere i forskellige funktioner skal anvende løsningen.

- Med Odense Kommune har vi fået et gennembrud på det kommunale marked, og det skal nu udbygges. Samtidig er det vores ambitionen at tage erfaringerne herfra med til markedet af private virksomheder, siger Bo Svensson.

Convergens forventer en fortsat positiv udvikling i 2005, og udviklingen er indtil videre fastholdt i første kvartal af 2005. Her har virksomheden ifølge direktør Bo Svensson skabt et overskud på knap en million kroner.

Convergens A/SÅrsregnskab
Millioner kroner20042003
Omsætning15,120,3
Resultat primær drift0,2-1,1
Resultat før skat0,09-1,2
Resultat0,08-0,84
Egenkapital2,42,3
Antal ansatte2032
I forbindelse med fokusering på markedet for informations- og dokumenthåndtering har virksomheden fravalgt flere tidligere forretningsområder, og i den forbindelse er medarbejderstaben reduceret.

Sammen med effektiviseringer af arbejdsgangene har det ført til, at bruttofortjenesten per medarbejder er øget med 20 procent til cirka 547.000 kroner.

Mens produktionen per medarbejder er steget, er de samlede personaleomkostninger faldet med cirka 25 procent til cirka 11 millioner kroner.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S