Læger får internethjælp til depression

Et pilotprojekt skal afprøve, om behandlingen af patienter med depression kan gøres bedre ved hjælp af internettet. Den praktiserende læge kan undervejs i forløbet få hjælp af amtets psykiatere, som kan vurdere, om behandlingen af patienten virker.

Psykiatrien i Vejle Amt vil over de næste knap to år afprøve internettet som hjælpeværktøj i de praktiserende lægers behandling af depression.

Lægen kan ved hjælp af internetprojektet få løbende støtte til behandlingen fra amtets psykiatere.

Det skal sikre, at behandlingen går den rigtige vej, så patienten ikke får det værre på trods af eksempelvis den medicinske behandling.

- Mange praktiserende læger råber op om, at det er for svært at få fat på psykiaterne. Med internettet kan vi skabe et intranet, hvor læge, patient og psykiater bliver koblet sammen, siger ledende overlæge Jørgen Tybjerg fra Psykiatrisk afdeling på Horsens Sygehus.

Følger med på sidelinjen

På hjemmesiden depcenter.dk vil patienterne dels kunne hente offentligt tilgængelige artikler om sygdommen depression.

Desuden kan patienten ved at logge sig ind løse en række opgaver og tests, som er med til at hjælpe læge og psykiater til at følge sygdommens udvikling mellem konsultationerne.

- Lægen kan sammen med patienten køre den sædvanlige behandling, mens vi som psykiatere kan stå på sidelinjen og se, at behandlingen går den rigtige vej, siger Jørgen Tybjerg.

Desuden vil patienterne få mulighed for at udveksle erfaringer med hinanden ved hjælp af interaktive webdagbøger.

Gode erfaringer fra andre sygdomme

Lægerne håber, at flere patienter kan behandles med de rette midler i tide, så patienterne undgår indlæggelser på grund af sygdommen.

Projektet vil løbe frem til oktober 2006 og er et samarbejde mellem Psykiatrien i Vejle Amt, IBM og Netdoktor. 100 patienter og fire praktiserende læger vil blive involveret.

Det er det første af sin art i verden, der har fokus på behandling af depression, en sygdom der rammer hundredtusindvis af danskere.

Erfaringer fra internetstøttet behandling af andre sygdomme gør lægerne optimistiske i forhold til at få gode resultater ud af pilotforsøget i Vejle Amt.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen