Microsoft: Vi spilder vores tid på arbejdet

Selvom en arbejdsuge kan føles lang, så spilder en dansk vidensarbejder rask væk halvanden arbejdsdag om ugen på kaffepauser og internet. Sådan opfatter danskerne selv deres egen effektivitet ifølge en undersøgelse foretaget af Microsoft.

En dansk vidensarbejder spilder i gennemsnit halvanden dag om ugen på at drikke kaffe og surfe i arbejdstiden.

Sådan opfatter danskerne i hvert fald selv, hvordan de bruger deres tid i løbet af en arbejdsuge, ifølge en undersøgelse foretaget af Microsoft.

Softwaregiganten har på sine nationale hjemmesider bedt brugerne deltage i undersøgelsen af deres opfattelse af deres egen effektivitet.

Resultatet er, at en dansk vidensarbejder, som arbejder i gennemsnit 45 timer om ugen, vurderer at spilde i alt 12 timer og 36 minutter.

Generelt er danskerne ifølge undersøgelsen dog bedre til at undgå tidsrøvere, end kollegaerne i udlandet.

I eksempelvis USA og Sverige spildes der således op mod 17 timer om ugen, altså en reel arbejdsuge på tre effektive arbejdsdage.

Syv timer i mødelokalet

Microsoft har naturligvis en bagtanke med at undersøge vidensarbejdernes opfattelse af deres egen effektivitet.

- Der er gode og dårlige tidsrøvere. Private samtaler med kollegaer er måske ikke produktivt ud fra en ingeniørbetragtning, men det gavner humøret og produktiviteten. Den dårlige spildtid er, når informationssøgning og rutineopgaver tager for lang tid, udtaler divisionschef Thomas Schnegelsberg fra Microsoft Danmark.

Microsoft er med andre ord interesserede i at vide, om folk synes, de bruger for meget tid på at vente på langsom software, eller om det er systemet med ringbind og fotokopier, der tager tid.

I Danmark er det blandt andet møder, der tager tid hos undersøgelsens deltagere. Vi bruger i gennemsnit syv timer om ugen på at deltage i møder, mens man i resten af verden nøjes med seks timer.

Ifølge Microsoft er kvinder dog hurtigere til at få dagens arbejde fra hånden og sidder færre timer i møder. Mændene kompenserer for kvindernes højere effektivitet ved at tilbringe mere tid på arbejdspladsen.

42 e-mails om dagen

En anden tidsrøver er e-mail, hvor danskerne siger, at de på jobbet modtager 42 styks om dagen. De amerikanske indbakker bugner mest med 56 e-mails på en gennemsnitsdag.

Undersøgelsen skal tages med et vist forbehold, da de adspurgte er fundet via Microsofts egne hjemmesider, og derfor ikke afspejler den generelle sammensætning af befolkningen.

Eksempelvis modtog Microsoft betydeligt flere svar fra mænd i forhold til befolkningssammensætningen. 72 procent af de danske svar kom således fra mænd.

I alt har 38.112 personer deltaget i undersøgelsen, heraf 3.412 fra Danmark.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    PlanBørnefonden

    Digital Solutions Architect

    Københavnsområdet

    PensionDanmark

    Projektleder

    Københavnsområdet

    IT Forum Gruppen

    Senior Network Consultant / Fortinet Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S