Kære læser: Computerworld mister portostøtte

Af Arne R. Steinmark, ansvh. chefredaktør

I sidste uge mistede Computerworld ? og andre kvalitetsugeaviser ? portostøtten, der gives til distribution af aviser for at fremme en mangfoldig demokratisk debat. Regeringens beslutning betyder, at Computerworld pr. 1. august ikke længere regnes for en avis. Kun dagblade bliver fremover hjulpet ud til læserne, ved at Post Danmark modtager statsstøtte for en milliard kroner om året til formålet.


Arne R. Steinmark, chefredaktør Computerworld
Til gengæld kan Post Danmark efter beskæringen af portostøtten årligt sende en ekstraregning til Computerworld på op til 14 millioner kroner ? mange gange mere end portostøtten til vores avis. Det generer os, men vi er vant til at klare vanskelige udfordringer, ganske som it-verdenen i Danmark har været nødt til i de senere år. Vi finder også en løsning i denne situation.

Vi vil stadig prioritere at afdække vores egne historier i konfliktfyldte farvande og være med til at skabe opinion. Læserne vil stadig blive lidt klogere på nye tendenser og opnå indsigt, når vi perspektiverer væsentlige nyheder om eksempelvis digital signatur, sikkerhed og outsourcing.

Vi er stolte af vores rolle som vagt- og jagthund i et vidensamfund, der i udstrakt grad er afhængig af den digitale udvikling. Men vi kunne ønske, at også politiske beslutningstagere havde øje for Computerworlds betydning. Avisen er i praksis garanten for, at problemer som Amanda-sagen eller skandalen om den internationale svindlerring om dansk domænefup bliver afsløret og kommer til offentlighedens kendskab.

Set udefra kan diskussionen om portostøtte virke som et luksusproblem. Er statsstøtte pr. definition ikke et onde, der bør afskaffes? Principielt jo. Men situationen er, at Post Danmark har de facto monopol på udbringning af aviser, et monopol, som er støbt i cement, når det drejer sig om post til virksomheder, fordi ingen andre leverandører må putte aviser i postbokse.

De seneste år har posten uden pres fra konkurrenter forhøjet og forhøjet prisen for distribution. Post Danmark udnytter situationen til at gøre en guldrandet forretning.
Computerworld og medier i samme situation har ingen realistiske alternativer.

Dertil kommer, at vi konkurrerer med dagbladene om annoncer, som udgør en betydelig indtægt i de fleste mediehuse. Regeringen har med denne beslutning skævvredet konkurrencen. Det er både urimeligt og uforståeligt. For at sige det mildt.

Læses lige nu

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job