Opkøb af konkurrerende virksomheder er en af målsætningerne for den danske afdeling af Swedia Networks, der siden årsskiftet har været datterselskab i finske Eltel Networks.
Eltel Networks og Swedia Networks har tidligere begge blandt andet arbejdet med etablering og drift af infrastruktur til tele- og datakommunikation, og det er også på det område, at den fremtidige vækst for det danske datterselskab skal ske.
Fra et underskud på knap seks millioner kroner i 2003 kom Swedia Networks Danmark ud af 2004 med et overskud på 400.000 kroner efter skat. Omsætningen blev øget med cirka 11 procent til knap 121 millioner kroner.
- Swedia Networks Danmark står stærkt som del af den nye koncern. Vi har en forventning om betydelig vækst de kommende år, og vil blandt mere aggressivt købe konkurrerende virksomheder i Danmark og i øvrigt gå efter tilgang af nye større kunder, siger administrerende direktør Claus Falk, Swedia Networks Danmark.
Finsk-svensk fusion
Finske Eltel fusionerede ved indgangen til 2005 på koncernniveau med svenske Swedia Networks med det nordiske investeringsselskabet Industri Kapital som fælles ejer. Den nye storkoncern har knap 6.000 ansatte i syv nordeuropæiske lande.
Swedia Networks Danmark A/S | Årsregnskab | |
Millioner kroner | 2004 | 2003 |
Omsætning | 120,9 | 109,7 |
Bruttofortjeneste | 32,8 | 24,0 |
Resultat før skat | 0,40 | -6,6 |
Resultat | 0,40 | -5,8 |
Egenkapital | 10,6 | 10,1 |
Antal ansatte | 100 | 100 |
- Med fusionen er vi nu kommet i familie med det tidligere KE Partner, og det er blandt via opkøb af lignende selskaber, at vi forventer at vokse på vores kerneområder som etablering, drift og vedligeholdelse af infrastruktur til tele- og datakommunikation, siger Claus Falk.
Bredbånd via energiselskaber
Udover opkøb forventer Swedia Networks Danmark at øge væksten ved at vinde flere outsourcing-aftaler med større virksomheder. Swedia står allerede i dag for drift og vedligeholde af tele- og datainfrastruktur for Københavns Kommune, Told & Skat, Telia og Sonofon i Danmark.
De positive forventninger til 2005 skal indfries via en fokuseret vækststrategi, der allerede har vist resultater. Efter tre år med millionunderskud kom der sorte tal på bundlinjen i 2004, efter Swedia Networks Danmark fravalgte flere forretningsområder og fokuserede på etablering og drift af tele- og datanetværk.