Ugen i tech: Disse elbiler har den bedste vinter-rækkevidde / Sonos-højttalere får Alexa-stemmstyring i Danmark / Samsung klar med nye lækre smartphones

Ugen i tech: Disse elbiler har den bedste vinter-rækkevidde. Sonos-højttalere får Alexa-stemmstyring i Danmark, og så løftede Samsung i løbet af ugen sløret for en række nye toptunede smartphones.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon)

Disse elbiler har den bedste vinter-rækkevidde

Kulde og frost kan få store konsekvenser for elbilers rækkevidde.

Men FDM’s norske søsterorgaisation, NAF, har for nylig gennemført en kæmpe test, hvor elbilers rækkevidde er blevet udsat for det barske norske vintervejr.

Ifølge FDM lå temperaturen under testen på mellem -5 og -10 grader.

Undersøgelsen viser, at Teslas Model S i AWD-udgaven er den elbil, der har den længste rækkevidde i vintervejr. Den har således en rækkevidde på 530 kilometer, hvilket er 16 procent mindre end den oplyste WLTP-rækkevidde.

På andenpladsen finder Tesla Model X Plaid med en rækkevidde på 437 kilometer, hvilket er 20 procent lavere end oplyste WLTP-rækkevidde, mens vi på tredjepladsen finder den kinesiske NIO ET7 AWD SR, der har en vinterrækkevidde på 434 kilometer, og det er en afgivelse på 26 procent i forhold til oplyste rækkevidde.

Den bil der klarer sig dårligt er en Hongqi E-HS9 Exclusive, der blot præsterer en rækkevidde på 303 kilometer. Det er 35 procent lavere end den oplyste rækkevidde på 465 kilometer.

Du kan få overblik over hele undersøgelsen her.

Samsung klar med en stribe nye telefoner

I midten af uge løftede den koreanske elektronikgigant Samsung sløret for en stribe nye telefoner.

Det skete til den årlige Unpacked-event, der fandt sted i San Francisco.

Topmodellen ved showet var Samsung Galaxy S23 Ultra, der udmærker sig ved at være udstyret med et kamera med svimlende 200 megapixel og en lysstærk oled-skærm med opdateringsfrekvens på 120 hz.

Til dem har mere lidt mere beskedne kamera-behov præsenterede Samsung også de ikke helt helt så top-tunede og lidt mere ordinære S23 og S23 Plus-modeller.

De byder dog stadigvæk på et pimært kamera på 50 megapixel samt en oled-skærm på henholdsvis 6,1 tommer og 6,6 tomer, der ligesom ultra-udgaven af opdateringsfrekvens på op til 120 hz.

S23 ultra har i Danmark en startpris på 10.999 kroner, mens de S23 og S23 Plus starter ved henholdsvis 7499 kroner og 9.499 kroner.

Sonos-højttalere får Alexa-stemmstyring i Danmark

Amazons stemmestyrede assistent Alex bliver snart gjort tilgængelige for danske Sonos-brugere.

Det oplyste den amerikanske højttaler-producent tidligere på ugen i udmelding, hvor det blev offentligt, at Alexa i løbet af de kommende måneder vil blive gjort tilgængelig på Sonos enheder i yderligere 27 lande. Herunder Danmark.

I modsætning til Google Assistant og Apples Siri kan Alexa dog hverken forstå eller tale dansk, og derfor vil du enten skulle tale engelsk, fransk tysk, italiensk eller spansk til Alexa.

Alexa vil blive gjort tilgængelig på udvalgte Sonos-enheder via en gratis software-opdatering i løbet af foråret.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S