CFCS advarer om kritiske sårbarheder i Microsoft Office, Windows og OneNote til Android

En række kritiske sårbarheder i flere Microsoft-produkter er blevet forsøgt udnyttet til cyberangreb. Microsoft har lappet hullerne, lyder det fra CFCS.

Artikel top billede

Center for Cybersikkerhed advarer mod en række kritiske sårbarheder i Microsoft-produkter, der skal være forsøgt udnyttet til cyberangreb.

Der er tale om tre zero-day-sårbarheder, der er fundet i Microsoft Office, Windows og OneNote til Android.

Microsoft har lukket de tre huller i forbindelse med februar måneds sikkerhedsopdateringer fra Microsoft.

Sådan lyder det i en meddelelse på CFCS' hjemmeside.

Her er de kritiske sikkerhedshuller

Det første sikkerhedshul er fundet i Windows Graphics Component, der bruges af flere forskellige applikationer på Windows.

De applikationer, der anvender komponenter, bliver opdateret gennem Windows Store med den seneste sikkerhedsopdatering. Har man slået automatiske opdateringer fra, skal man opdatere manuelt, lyder det.
Komponenten bruges også af OneNote til Android.

"Da der på det seneste har været flere meldinger om forsøg på at udnytte OneNote via phishing-mails, bør brugere af OneNote til Android sørge for at opdatere appen gennem Play Store på Android," skriver CFCS.

Den anden sårbarhed er identificeret i Microsoft Publisher, der er installeret som standard i de fleste versioner af Office-pakken.

"For at udnytte sårbarheden skal brugeren eksempelvis lokkes til at forsøge at åbne en ondsindet fil i Publisher. Sårbarheden gør det muligt at omgå den indbyggede beskyttelse mod ondsindede makroer i Office-pakken og på den måde kompromittere klienten," skriver CFCS om den sårbarhed.

Tredje sårbarhed er i Windows Common Log File System, som i de seneste år har været genstand for flere sårbarheder og opmærksomhed fra både hackere og sikkerhedseksperter.

Microsoft har ikke frigivet yderligere detaljer om, hvordan sårbarheden kan udnyttes, men vellykket udnyttelse vil give rettigheder på SYSTEM-niveau, skriver CFCS.

Kritisk sårbarhed i Word

Microsoft har ved seneste sikkerhedsopdatering også frigivet flere kritiske lapninger til blandt andet Exchange Server, SQL Server og Word.

Særligt sårbarheden i Word særlig kritisk, da den kan udnyttes gennem Outlook. Desuden vil sårbarheden potentielt kunne give adgang til at udføre kommandoer inden for den applikation, hvor sårbarheden udnyttes, lyder det fra CFCS."

"Microsoft har ikke oplyst yderligere detaljer, men det kan muligvis begrænse potentialet for at udnytte denne sårbarhed uden at koble den med andre sårbarheder."

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS