CFCS advarer om kritiske sårbarheder i Microsoft Office, Windows og OneNote til Android

En række kritiske sårbarheder i flere Microsoft-produkter er blevet forsøgt udnyttet til cyberangreb. Microsoft har lappet hullerne, lyder det fra CFCS.

Artikel top billede

Center for Cybersikkerhed advarer mod en række kritiske sårbarheder i Microsoft-produkter, der skal være forsøgt udnyttet til cyberangreb.

Der er tale om tre zero-day-sårbarheder, der er fundet i Microsoft Office, Windows og OneNote til Android.

Microsoft har lukket de tre huller i forbindelse med februar måneds sikkerhedsopdateringer fra Microsoft.

Sådan lyder det i en meddelelse på CFCS' hjemmeside.

Her er de kritiske sikkerhedshuller

Det første sikkerhedshul er fundet i Windows Graphics Component, der bruges af flere forskellige applikationer på Windows.

De applikationer, der anvender komponenter, bliver opdateret gennem Windows Store med den seneste sikkerhedsopdatering. Har man slået automatiske opdateringer fra, skal man opdatere manuelt, lyder det.
Komponenten bruges også af OneNote til Android.

"Da der på det seneste har været flere meldinger om forsøg på at udnytte OneNote via phishing-mails, bør brugere af OneNote til Android sørge for at opdatere appen gennem Play Store på Android," skriver CFCS.

Den anden sårbarhed er identificeret i Microsoft Publisher, der er installeret som standard i de fleste versioner af Office-pakken.

"For at udnytte sårbarheden skal brugeren eksempelvis lokkes til at forsøge at åbne en ondsindet fil i Publisher. Sårbarheden gør det muligt at omgå den indbyggede beskyttelse mod ondsindede makroer i Office-pakken og på den måde kompromittere klienten," skriver CFCS om den sårbarhed.

Tredje sårbarhed er i Windows Common Log File System, som i de seneste år har været genstand for flere sårbarheder og opmærksomhed fra både hackere og sikkerhedseksperter.

Microsoft har ikke frigivet yderligere detaljer om, hvordan sårbarheden kan udnyttes, men vellykket udnyttelse vil give rettigheder på SYSTEM-niveau, skriver CFCS.

Kritisk sårbarhed i Word

Microsoft har ved seneste sikkerhedsopdatering også frigivet flere kritiske lapninger til blandt andet Exchange Server, SQL Server og Word.

Særligt sårbarheden i Word særlig kritisk, da den kan udnyttes gennem Outlook. Desuden vil sårbarheden potentielt kunne give adgang til at udføre kommandoer inden for den applikation, hvor sårbarheden udnyttes, lyder det fra CFCS."

"Microsoft har ikke oplyst yderligere detaljer, men det kan muligvis begrænse potentialet for at udnytte denne sårbarhed uden at koble den med andre sårbarheder."

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Center For IT og Medicoteknologi

Vicedirektør med stærk teknologi- og udviklingsprofil

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S