CFCS advarer om kritiske sårbarheder i Microsoft Office, Windows og OneNote til Android

En række kritiske sårbarheder i flere Microsoft-produkter er blevet forsøgt udnyttet til cyberangreb. Microsoft har lappet hullerne, lyder det fra CFCS.

Artikel top billede

Center for Cybersikkerhed advarer mod en række kritiske sårbarheder i Microsoft-produkter, der skal være forsøgt udnyttet til cyberangreb.

Der er tale om tre zero-day-sårbarheder, der er fundet i Microsoft Office, Windows og OneNote til Android.

Microsoft har lukket de tre huller i forbindelse med februar måneds sikkerhedsopdateringer fra Microsoft.

Sådan lyder det i en meddelelse på CFCS' hjemmeside.

Her er de kritiske sikkerhedshuller

Det første sikkerhedshul er fundet i Windows Graphics Component, der bruges af flere forskellige applikationer på Windows.

De applikationer, der anvender komponenter, bliver opdateret gennem Windows Store med den seneste sikkerhedsopdatering. Har man slået automatiske opdateringer fra, skal man opdatere manuelt, lyder det.
Komponenten bruges også af OneNote til Android.

"Da der på det seneste har været flere meldinger om forsøg på at udnytte OneNote via phishing-mails, bør brugere af OneNote til Android sørge for at opdatere appen gennem Play Store på Android," skriver CFCS.

Den anden sårbarhed er identificeret i Microsoft Publisher, der er installeret som standard i de fleste versioner af Office-pakken.

"For at udnytte sårbarheden skal brugeren eksempelvis lokkes til at forsøge at åbne en ondsindet fil i Publisher. Sårbarheden gør det muligt at omgå den indbyggede beskyttelse mod ondsindede makroer i Office-pakken og på den måde kompromittere klienten," skriver CFCS om den sårbarhed.

Tredje sårbarhed er i Windows Common Log File System, som i de seneste år har været genstand for flere sårbarheder og opmærksomhed fra både hackere og sikkerhedseksperter.

Microsoft har ikke frigivet yderligere detaljer om, hvordan sårbarheden kan udnyttes, men vellykket udnyttelse vil give rettigheder på SYSTEM-niveau, skriver CFCS.

Kritisk sårbarhed i Word

Microsoft har ved seneste sikkerhedsopdatering også frigivet flere kritiske lapninger til blandt andet Exchange Server, SQL Server og Word.

Særligt sårbarheden i Word særlig kritisk, da den kan udnyttes gennem Outlook. Desuden vil sårbarheden potentielt kunne give adgang til at udføre kommandoer inden for den applikation, hvor sårbarheden udnyttes, lyder det fra CFCS."

"Microsoft har ikke oplyst yderligere detaljer, men det kan muligvis begrænse potentialet for at udnytte denne sårbarhed uden at koble den med andre sårbarheder."

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S