Budget-battle: Nu kan man omsider få et rimeligt grafikkort til 2.000 kroner

Det er længe siden, at man har kunnet erhverve sig et fint grafikkort til bare 2.000 kroner. Men nu lander to gode køb i den populære prisklasse.

Artikel top billede

(Foto: IDG News Service)

Der var en gang, hvor man kunne få sig et glimrende mellemklasse-grafikkort, som kunne være med ved de lavere opløsninger til omkring et par tusinde kroner.

Nogle år med krypto-boom, eksploderende corona-efterspørgsel og inflation, rykkede dog gevaldigt ved den forestilling og skabte en tid, hvor alene det at opstøve et rimeligt grafikkort var en prøvelse.

To prisvenlige grafikkort med evnerne til at levere reel spilydelse nærmer sig nu den magiske grænse på 2.000 kroner, hvilket gør dem attraktive for de fleste spil-interesserede: AMD’s RX 6600 samt Intels nye Arc A750.

Sammen med Computerworlds søstermedie PCWorld sætter vi de to op mod hinanden i et af de første budget-battles i flere år.

De to duellanter

I det ene ringhjørne er AMD’s RX 6600, et kort der nu har godt et år på bagen, men som møder op med den avancerede RDNA2 arkitektur fra AMD og officielt strømbehov på 132 watt.

I det modsatte hjørne er Intels spritnye Arc-arkitektur, hvor A750 er det næststærkeste kort i Intels portefølje. Målt på strømforbruget er der tale om en noget mere ilter sag, der kræver op til 225 watt – og derfor også kan kræve en større strømforsyning, før der opgraderes.

Dagsprisen for billigste RX 6600 kort lyder på 1.990 kroner, mens billigste Arc A750 kort løber op i 2.080 kroner.

Intel-kortet har en klar numerisk fordel på papiret.

Den arbejder med 3.584 regneenheder mod 1.792 i AMD-kortet. Samtidig er hukommelsen altså langt hurtigere.

Begge kort er desuden ekviperet med otte gigabyte GDDR6 hukommelse, som taler med grafikchippen. Intel anvender dog den hurtigere 16 Gbps hukommelse og en 256-bit bus mod 14 Gbps og 128-bit i RX 6600 kortene, som altså har langt mindre båndbredde at rute med.

I dagens test er RX 6600 kortet signeret af XFX, mens Intel Arc A750 kortet er fra Intel selv.

Første runde

Intels klare fordel fordufter hurtigt, når kortene kommer i aktion og illustrerer hurtigt, hvorfor man ikke kan regne med en given ydelse alene ud fra et korts tekniske konfiguration.

Her spiller særligt drivere en afgørende rolle, for at hive det bedste ud af kortene. Her AMD en naturlig fordel med sine mangeårige erfaring på området og sit samspil med spil-branchen.

Det forhold ses tydeligt i et spil som CyberPunk 2077, hvor Intels kort blot leverer 50 fps ved 1080p opløsninger mod 64,3 fps hos AMD.

Øges opløsningen til Quad HD vendes fordelen og Intel-kortet er et mulehår hurtigere. De leverede 38,3 fps giver dog langt fra en flydende spiloplevelse.

I et andet spil som Watch Dogs Legion matcher de to kort hinanden og leverer 66 fps, mens Intel igen trækker fra ved de høje opløsninger.

Intel sejtrækker

Det er i de grafisk mest krævende spil, at Intel synes at trække for alvor fra sin konkurrent.

I ’First Person Shooter’-spillet Metro Exodus etablerer Intel en klar dominans ved ikke bare at være det eneste kort, der giver nogenlunde spilbar ydelse.

Ved 1440p-opløsningen lander Intel-kortet endda foran AMD ved laveste opløsning.

Det samme gør sig gældende, når man slår den naturtro, men krævende raytracing-funktion til. Her leverer Intel markant højere ydelse end AMD’s RX 6600-kort, om end det er langt fra at tilbyde brugbare frame-rates i et spil som CyberPunk 2077 med funktionen slået til.

Kæmpe forskelle i strømforbrug

Den store forskel i strømforbrug, som teknikbladet på begge kort antød, er bestemt også at bemærke i praksis.

Her viser Intels Arc A750-kort at være næsten lige så forslugent som et regulært high-end grafikkort.

Således kommer det Intel A750 baseret system helt op og ramme 365 watt under spidsbelastninger, inklusive processor, lager og det øvrige system.

Det er over 110 watt mere end et tilsvarende system med et AMD RX 6600-kort i maven.

Samtidig er overforbruget ikke bare at bemærke, mens der spilles på maskinen. ’Idle’-strømforbruget, altså det systemet trækker, når der ikke spilles er omkring 50 watt højere i Arc A750 systemet end i RX 6600 systemet.

AMD vinder for nu

AMD’s lidt lavere pris in mente og de store udsving i ydelse gør AMD’s budget-kort til det mest attraktive i det samlede billede.

Mens Intel vinder i flere kategorier, er det ofte mere sejre af mere anekdotisk karakter, da de typisk leveres i opløsninger eller med funktioner slået til, som ikke leverer brugbare framerates. Når det gælder spil i 1080p, hvor begge kort har deres styrke, er AMD godt med.

Intels Arc-kort fortsætter dog med at virke som en usleben størrelse, hvor fintunede og optimerede drivere vil kunne gøre kortet mere interessant – særligt når det gælder strømforbrug.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Lægemiddelstyrelsen

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos