ChatGPT får DTU til at indføre eksaminer med pen og papir

Studerende ved DTU skal på bestemte fag fremover aflevere deres skriftlige afleveringer via pen og papir og ikke ved hjælp af en computer på grund af ChatGPT. På sigt skal den nye teknologi dog inddrages i både undervisning og eksaminer, siger DTU.

Artikel top billede

(Foto: Foto: Thomas Hjort Jensen)

De studerende ved Danmarks Tekniske Universitet kan måske se frem til skrivekrampe i hånden, når de skal til eksamen.

Det står fast, efter ChatGPT har tvunget DTU til at gøre det muligt for de kursusansvarlige på DTU at ændre eksamensformen i enkelte fag, så de studerendes afleveringer skal ske i form af pen og papir og ikke via en computer.

Det beretter Politiken.

"Det er et valg, vi har truffet, fordi vi er blevet overhalet af teknologien. Vores eksamensordninger, som de er nu, er ikke indrettet efter ChatGPT," lyder det fra Jørgen Jensen, der er studiechef ved DTU, til Politiken.

Studiechefen oplyser samtidig, at løsningen med pen og papir kun er en midlertidig løsning, da man i fremtiden vil inddrage ChatGPT i både undervisning og eksaminer.

Han gør samtidig opmærksom på, at det er en midlertidig løsning, da ChatGPT i fremtiden skal inddrages i undervisningen og eksaminerne.

Aarhus Universitet forbød brugen af ChatGPT og lignende tjenester til alle eksaminer – også de eksaminer, hvor alle hjælpemidler ellers er tilladt.

Hos universitetet opfattes chatrobotten som snyd, da de studerende ved brug af ChatGPT ikke løser opgaven selv.

”Som studerende skal du holde dig fra at bruge AI chatrobotten ChatGPT og andre lignende softwares, når du skal til eksamen. Bruger du AI i forbindelse med din eksamen, bliver det betragtet som eksamensnyd, da du ikke løser din opgave selvstændigt og individuelt,” lød det fra Aarhus Universitet i en melding i begyndelsen af januar i år.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Netic

    Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

    Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S