Tyske myndigheder indleder undersøgelse mod Microsoft

Tysklands karteltilsynsmyndighed iværksætter en undersøgelse af Microsoft.

Artikel top billede

(Foto: Mark König/Unsplash)

Tysklands konkurrencemyndighed Bundeskartellamt indleder en ny undersøgelse af Microsofts forretningspraksis, som kan føre til konkurrencesager og forbud mod tech-giganten.

Det meddeler myndigheden.

Bundeskartellamt skal beslutte, om Microsoft skal udpeges som en virksomhed "af afgørende betydning for konkurrence på tværs af markeder".

"Sådan en konstatering vil give os mulighed for at handle på et tidligt tidspunkt og forbyde mulig konkurrencebegrænsende praksis," sagde Bundeskartellamts formand Andreas Mundt til Reuters.

Undersøgelsen er sat i gang, fordi Microsoft er aktiv på så mange områder, som for eksempel cloud-tjenesterne Azure og OneDrive, samt videokonferencer med Teams.

Derudover er Microsoft aktiv på andre områder såsom spilmrådet gennem Xbox, karrierenetværk med LinkedIn-tjenesten eller internetsøgninger med Bing og dertil kommer alle de nye ​​AI-applikationer.

Hos Microsoft er de selv opmærksomme på egen markedssituation.

"Som en stor teknologivirksomhed er vi opmærksomme på vores øgede ansvar for at understøtte et sundt konkurrencepræget miljø."

"Vi vil engagere os konstruktivt med Bundeskartellamt, når de søger at forstå vores rolle på digitale markeder," lyder det fra selskabet ifølge Reuters.

Dette er første del af undersøgelsen. Myndogheden har allerede besluttet, at Google og Meta er af såkaldt cross-market betydning. Det samme gælder Amazon, som dog har anket beslutningen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Digital transformation | København Ø

Digital Innovation & Transformation Summit 2026

Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S