Apple får vigtig sejr i 13 år gammel patent-sag: Er et skridt tættere på at afværge milliardbøde

Apple har en bøde på 3,2 milliarder kroner hængende over hovedet, men nu er selskabet et skridt tættere på at få den afværget. Selskabet har netop vundet en appel-sag ved en amerikansk domstol, men slaget er endnu ikke ovre.

Artikel top billede

(Foto: Laurenz Heymann/Unsplash)

Apple har netop indkasseret en vigtig sejr i en 13 år gammel patent-sag.

Selskabet har netop vundet en sag ved den amerikanske appeldomstol, skriver 9to5Mac.

For over et årti siden begyndte en kamp mellem Apple og patentlicensfirmaet VirnetX. Flere sager om patentkrænkelse er blevet udspillet mellem dem siden.

Denne pågældende sag omhandler patenter relateret til FaceTime, VPN og iMessage.

Tilbage i 2018 besluttede en jury i Texas, at VirnetX skulle have erstatning fra Apple på 502 millioner dollar - svarende til 3,4 milliarder kroner. Her lød det, at Apple havde krænket flere patenter, men selskabet appellerede straks afgørelsen.

De konkrete patenter i denne sag blev dog ugyldiggjort sidste år af U.S. Patent and Trademark Office, og det kan give Apple en fordel.

Med torsdagens foreløbige afgørelse ved appeldomstolen, vil Apple og VirnetX nu afvente en endelig afgørelse på Apples appel i forhold til den oprindelige dom.

9to5Mac skriver dog, at forventningen lyder, at Apple sandsynligvis vil ende med en sejr, hvor bøden annulleres.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S