Safari overtager andenpladsen: Microsoft Edge bliver overhalet på sin egen hjemmebane

Nye tal viser, at Safari har overhalet Edge-browseren på stationære computere.

Artikel top billede

Tilbage i marts var det tæt på, at Edge blev overhalet som den anden mest populære browser på stationære computere, og nu er det så sket.

Edge ryger ned på en tredjeplads over mest populære browsere på desktops.

Det viser de nyeste tal fra Statcounter.

Safari har 11,89 procent af markedet, mens Edge tager 10,95 procent i april måned.

Googles Chrome sider dog fortsat klart på tronen med 66,22 procent, mens de sidste browsere må deles om resten.

Markedet for desktopbrowsere ser således ud:

Sådan ser markedet for desktopbrowsere ud:

  1. Google Chrome – 66,13 procent (fremgang på 0,36 procentpoint).

  2. Apple Safari – 11,87 procent (fremgang på 0,95 procentpoint).

  3. Microsoft Edge – 11 procent (tilbagegang på 0,15 procentpoint).

  4. Firefox – 5,65 procent (tilbagegang på 0,82 procentpoint).

  5. Opera – 3,09 procent (tilbagegang på 0,08 procentpoint).
Statcounter er en analysetjeneste for webtrafik, der måler på halvanden millioner hjemmesider.

Hvis der zoomes ud og kigges på alle typer af enheder og ikke kun desktops, er Safari og Edge dog meget langt fra hinanden.

Safari har på tværs af alle enheder 20,48 procent af markedet, mens Edge har 4,97 procent.

Chrome har 63,45 procent.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    IT-driftskonsulent med fokus på forretningsnære løsninger

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Souschef til Kontor for Digitalisering og Forretningsudvikling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos