Venzo-direktør Søren Luplau-Pagh: Her er de vigtigste teknologier i Microsoft-markedet lige nu

Interview: Søren Luplau-Pagh har siddet i direktørstolen i Venzo i siden 2019, og han har været i en del af branchen i mange år. Læs om hans syn på de største trends i Microsoft-sektoren her.

Artikel top billede

(Foto: Venzo/PR)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om Venzo-direktørens syn på markedet.
  • Læs om tendensen indenfor hybrid cloud.
  • Læs om bevægelserne inden for digital transformation.
994
5 min
Microsoft-implementeringshuset Venzo, som netop har vundet årets Microsoft Partner Award indenfor kategorien security, har netop rundet over 300 millioner kroner i omsætning – 304 for at være præcis.

Capgemini Danmark A/S

D&A Management Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)