Nokia giver sine patenter til Linux

Den finske mobilgigant Nokia opfordrer til frit at bruge alle selskabets patenter i Linux-kernen. Undtaget er firmaer, der selv kører patentsager mod Linux. Nokia er det seneste i rækken af selskaber, som stiller patenter til rådighed for open source.

For at skabe yderligere tryghed om udviklingen af open source-styresystemet Linux har Nokia valgt at stille alle selskabets patenter til fri rådighed.

Den finske mobilproducent følger dermed i hælene på it-selskaber som IBM, der også har stillet en række patenter til rådighed.

Spørgsmål om immaterielret og Linux blev brandvarmt, da it-selskabet SCO lagde sag an mod IBM over rettighederne til Linux og Unix.

Med sin udmelding håber Nokia at give udviklerne en garanti for, at lignende ikke sker, hvis de bruger Nokias teknologi. Nokia opfordrer andre firmaer til at følge trop.

Undtaget er dog selskaber, som selv kører patentsager mod Linux-kernen.

- Nokia tror også på, at en part ikke skal nyde brugen af Nokias patenter og samtidig true udviklingen af Linux-kernen ved at gøre brug af egne patenter, skriver Nokia i en meddelelse.

Der er andre undtagelser, og Nokia garanterer således ikke, at alle fremtidige patenter også stilles frit til rådighed.

Nokias fredning af Linux-kernen kom samme dag, som det finske selskab frigav sit første produkt baseret på netop Linux.

Relevante link

Nokias meddelelse om patentstøtte til Linux-kernen




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere