Snedigt koncept: Asus vil have dig til at smide en harddisk i dit grafikkort

Taiwanske Asus løfter sløret for et originalt koncept, hvor grafikkort og ssd-lager forenes.

Artikel top billede

(Foto: Asus)

Det er ikke altid lige let at opgradere eller tilføje en ssd-harddisk i ens maskine.

Pladsen kan være trang med kabler allevegne der hindrer en direkte adgang.

Ældre systemer er endda slet ikke udstyret med den NVMe-port, der giver adgang til det hurtige PCI-e opkoblede lager.

Asus nyeste koncept, et grafikkort med indbygget plads til et M.2 ssd, kan være løsningen.

Løsningen, som kan virke som et sælsomt miks af komponenter, giver mening, for den involverer et GeForce RTX 4060 Ti grafikkort, som ikke altid udnytter samtlige af de 16 PCI-e kanaler, som et grafikkort ellers har adgang til.

Den uudnyttede båndbredde kan derfor tildeles et lynhurtigt ssd-drev, i dette tilfælde en Samsung 980 Pro ssd med to terabyte lagerplads.

Ssd-drevet kan stikkes ind fra oven, og dermed undgås en eventuel infight med kabler, for at komme til bundkortets M.2 port, som typisk befinder sig i bunden - hvor bundkortet befinder sig.

Grafikkortets varmeudledning skulle ikke true ssd-drevet drift, med en placering som udnytter den luftkøling, der i forvejen passerer igennem grafikkort.

Konceptet er fortsat på tegnebrættet noterer netmediet Wccftech, mens Asus endnu ikke afslører i hvilket omfang selskabet vil forsøge sig med den innovative to-i-en løsning.

Annonceindlæg fra Computerworld

Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS